Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Trawy ozdobne do ogrodu – jakie gatunki warto wybierać

Efektowne, łatwe w uprawie i dekoracyjne – trawy ozdobne stały się numerem jeden w aranżacji ogrodów. Zdjęcia okazałych kęp traw w kompozycji z innymi roślinami podbijają media społecznościowe. Ach ci ogrodnicy! Straszne z nich chwalipięty, ale dzięki nim mamy ogromne źródło pomysłów na rabaty z trawami.


 

Trawy gigantyczne

W szkółkach mamy do wyboru ogromną ilość odmian traw. Od kostrzew minimalnych rozmiarów, po ogromnej wielkości miskanty olbrzymie.

Trawa pampasowa

Jedna z większych okazów traw ozdobnych znoszących bez większych kaprysów nasz klimat. Tworzy ogromne kępy dorastające do praktycznie 2 metrów wysokości i tyle samo szerokości. W czasie kwitnienia wyrastają imponujące wiechy, ich wysokość może być nawet do 3 m! Imponuje swoim wyglądem, dlatego warto ją sadzić jako soliter, natomiast w szpalerze ma szansę zaistnieć tylko w dużych ogrodach.

Miskant olbrzymi

Trawa tworząca olbrzymie kępy, na szczęście nie ma zapędów do ekspansji. Miskant olbrzymi to gatunek, który powstał ze skrzyżowania miskanta chińskiego i cukrowego. Dorasta do wysokości 4 metrów! Jeśli więc marzy się nam gigantyczna trawa w ogrodzie, to olbrzymi miskant jest idealny. Trawa ta nadaje się na żywopłot, który odrasta co roku.

Efektowne trawy na rabaty

Trawy ozdobne dobrze sprawdzają się w kompozycjach z bylinami i krzewami. Niezwykle interesująco i nowocześnie wygląda połączenie traw z iglakami i żwirem.

Proso rózgowate

Raczej nietypowa trawa, najbardziej efektownie wygląda podczas kwitnienia, kiedy luźne wiechy unoszą się nad źdźbłami i drżą na wietrze. Proso rózgowate jest trawą tolerującą gleby suche. Pochodzi z prerii północnoamerykańskiej. Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu nadaje się do zadarniania gleb wymagających rekultywacji.

Rozplenica japońska

Tworząca kępy trawa ozdobna, o pokroju fontannowym. Jej wygląd można docenić w pełni jeśli rośnie jako soliter albo w luźnym szpalerze. Osiąga sporą wysokość podczas kwitnienia nawet do 1,5 metra. W naszych warunkach jest to trawa wieloletnia, lubi gleby żyzne i lekko ocienione stanowisko, aczkolwiek rośnie bez większych problemów na glebach gorszej jakości i w pełnym słońcu. Może to tylko wpłynąć na jej wielkość.

Co nowego w trawach piszczy

Oczywiście, nie samą trawą ogród żyje. Oprócz nich możemy w ogrodzie posadzić podobne turzyce czy sity. Ten rodzaj roślin ozdobnych dopiero zdobywa swoje miejsce w naszych ogrodach.

Zbiorowiska trawiaste na całym świecie tworzą gatunki traw, turzyc oraz roślin zielnych. Skoro więc trawy znalazły zastosowanie w ogrodzie to ich śladem poszły turzyce i sity. Te rośliny mają ogromny potencjał jeśli chodzi o urządzanie ogrodów. Są mało popularne, przez co możemy się wyróżnić na tle innych posiadaczy ogrodu.

Sity zamiast traw - idealne na wilgotne stanowiska

Jeśli w naszym ogrodzie planujemy zrobić oczko to prędzej czy później będziemy poszukiwać doń odpowiednich roślin. Niezastąpioną rośliną na strefy bagienne są sity. Tworzą sporej wielkości kępy rurkowatych pustych wewnątrz liści. Warto zaznaczyć iż kumulują metale ciężkie, przez co mają potencjał w rekultywacji gleb.

Trawy ozdobne nadają się do ogrodów w stylu nowoczesnym, naturalistycznym. Wielu właścicieli ogrodów docenia sobie ich efektowność przy minimum wysiłku w pielęgnacji. Poza tym trawy ozdobne wyglądają efektownie praktycznie przez cały rok. Nawet zimą,  finezyjnie splecione kępy traw mogą być ozdobą ogrodu.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektywnych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl