Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
38,90 zł
Malina WCZESNA Koral
Malina WCZESNA Koral
11,90 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Wybór odpowiedniego miejsca pod sadzenie moreli dla optymalnego wzrostu

Wybór odpowiedniego miejsca pod sadzenie moreli dla optymalnego wzrostu

Podobnie jak inne drzewa owocowe, wybór odpowiedniego miejsca do posadzenia moreli jest kluczowy. W Polsce idealnym miejscem jest przydomowy ogród, pozwalający na dostateczną ilość światła i przestrzeni dla korzeni. Morele cenią sobie dużo słońca, dlatego jej miejsce powinno być dobrze nasłonecznione - minimum 6 godzin dziennie. Gdy mówimy o glebie, morela preferuje te środowiska, które są lekko kwaskowe aż po neutralne (pH 6-7). Gleba musi być też w miarę bogata w składniki pokarmowe z dobrym drenażem. Zasada odległości pomiędzy drzewami nie powinna zostać pominięta. Drzewka moreli rozrastają się szeroko i często osiągają wysokość do 5 metrów czy więcej. Dlatego potrzebują przestrzeni! Sprawdzone wskaźniki sugerują utrzymanie co najmniej 3 metrów dowolnej przerwy pomiędzy kolejnymi drzewkami moreli.  Sadzenie moreli rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego miejsca - słonecznego i osłoniętego od silnych wiatrów. Gleba powinna być lekka, dobrze przepuszczalna. Najlepsza jest gliniasta ziemia o dobrym drenażu. Następny krok przedstawia przygotowanie miejsca do sadzenia. Dołek powinien mieć około 80 cm głębokości i średnicy a glebę warto wymieszać z obornikiem lub kompostem co dostarczy drzewku potrzebne składniki mineralne na początek. Kiedy mamy już przygotowane miejsce, możemy przystąpić do samych prac sadowych. Drzewko należy umieścić w dołku tak, aby szczepienie znajdowało się około 5 cm nad poziomem gruntu. Następnie delikatnie usypujemy ziemię nie zapominając o lekkim udeptaniu terenu wokół pnia – sprawdzają czy drzewko solidnie stoi na swoim miejscu. Po posadzeniu drzewo trzeba naważenia podlewając je obficie ale bez zalania! Ostatnim etap jest prowadzenie korony czyli przycinanie Moreli najnowszych pędów– sprzyja to jej zdrowemu wzrostowi i efektownemu kwitnieniu. Teraz pozostaje już tylko cierpliwie czekać na pierwsze plony jakie nam da naszego drzewka moreli hodowany własnoręcznie w ogrodzie!

Techniki szczepienia drzew moreli - jak to zrobić krok po kroku

Szczepienie to integralna i fascynująca część hodowli drzewek moreli w ogrodzie. Pomyślny zabieg może mieć istotny wpływ na plon oraz zdrowie rośliny. Spróbujmy więc przejść przez proces szczepienia krok po kroku, tak by każdy adept sadzenia moreli mógł odnieść sukces. Zasada jest prosta: najpierw musimy znaleźć odpowiednią kombinację podkładki i żywej gałązki, która stanie się nowym fragmentem drzewka. Ważne są tutaj zarówno umiejętność cierpliwego dobierania komponentów, jak i precyzja cięcia nożem ogrodniczym. Kluczem jest prawidłowe przyłożenie warstwy twórczej rośliny – miejsca intensywnej syntezy wzrostowej znajdującej się między korą a drewnem. Delikatnie przykładamy do siebie te dwie powierzchnie głównych uczestników przeszczepu – podkładki i odcinka gałązki. Potem omiatamy ich styk specjalną taśmą lub preparatem, który nie tylko utrzymuje je razem, ale również zapobiega bakteriom czy grzybom infekcyjnym ataku na świeże tkanki drzewka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, rozegra się magiczny teatr biologicznego osadnictwa – nasza gałązka zakorzeni się i rozwinie na pełnoprawnego przedstawiciela gatunku owocowego w Twoim sadzie!

Najlepsze praktyki pielęgnacji i cięcia drzewka moreli w ogrodzie

To właśnie odpowiednie podejście do pielęgnacji moreli w ogrodzie gwarantuje zdrowe, obficie plonujące drzewka. Ciężkie ostrza sekatora wkroczą na plac boju zaraz po zakończeniu kwitnienia. Jak operować nim skutecznie? Nie bez przyczyny mówi się, że umiejętne cięcie to sztuka! Nawet najbardziej zdarte jeansy rozedrganej od gorąca lipcowej niedzieli dłoni wykonują ruch precyzyjny jak baletnicy. Usuwamy suche, chore oraz krzyżujące się gałęzie. Chodzi o kształtowanie korony do formy naczynia lub parasola – dokładnie takiego typu, który wystawia maksymalną powierzchnię owocową letnim promieniom słońca. Innym ważnym aspektem jest dbanie o glebę pod drzewkami moreli w naszym ogrodzie - nawożenie pomoże drzewku odzyskać wigor i blask.

 

Rozumienie wymagań drzewek moreli – co jest kluczem do ich zdrowia i obfitego kwitnienia?

Pierwszym krokiem w hodowli moreli jest sadzenie. Najlepsze miejsce na uprawę to dobro nasłonecznione oraz osłonięte od silnych wiatrów tereny, ponieważ niektóre młode drzewka moreli są podatne na poranne przymrozki. Wybierając glebę pamiętajmy też, że twarda, gliniasta struktura może spowodować gnicie korzeni - idealna będzie przepuszczalna gleba obojętna lub lekko zasadowa.
Po posadzeniu dbajmy o regularne podlewanie, szczególnie ważne podczas pierwszego roku wzrostu. W miarę rozwoju drzewka więcej uwagi skupiamy również na jego cięciu i formowaniu korony oraz pewnych zabiegach pielęgnacyjnych jak np. szczepienie drzew moreli. Zapewniają one zdrowy rozwój rośliny i obfitsze plonowanie. Pamiętaj: chociaż sam proces sadzenia a następnie pielęgnowania moreli w ogrodzie to swego rodzaju wyzwanie pełne niuansów, satysfakcja płynąca z obserwacji pięknej eksplozji kwiatów wiosną szybko rekompensuje nam cały trud! Zatem warto poświęcić trochę czasu i energii by prawidłowo zrozumieć wszelkie wymagania drzewek moreli dla własnego sukcesu ogrodowego.

Sekret idealnej uprawy moreli w ogrodzie

Zarówno sadzenie moreli, jak i pielęgnacja drzewek tego owocu to niełatwe zadanie, ale niesłychanie satysfakcjonujące! Właściwe podejście do tych dwóch aspektów pozwoli cieszyć się pięknem drzewka moreli w ogrodzie przez wiele lat. Szczepienie drzew moreli przyczynia się do większej odporności na choroby i szkodniki oraz wpływa na obfitość plonów. Równie istotne są odpowiednie cięcie i spełnianie wymagań drzewek moreli co do gleby czy stanowiska – niestety, pomimo ich wytrzymałości nie mają one zbyt dużego marginesu na błąd. Podsumowując – wysiłki własnoręcznego posadzenia i pielęgnowania da owoce (dosłownie!) - gwarantujemy Ci satysfakcję taką samą, jak smak soczystej domowej moreli prosto z Twojego ogrodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl