Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Początek roku w ogrodzie

Początek roku w ogrodzie

Ogród żyje przez cały rok, nawet zimą oddycha i zmienia się, tylko o wiele wolniej niż w sezonie wegetacyjnym. Jest to też czas dla nas, ogrodników aby móc na spokojnie zrobić przegląd drzew i zaplanować prace na rok kolejny.

Stan zdrowia ogrodu

Rośliny jakie mamy w ogrodzie tworzą mały ekosystem. Od składu gatunkowego roślin zależy jak on działa i z jakimi spotyka się problemami. Im większa różnorodność gatunkowa i lepsze dopasowanie roślin do siedliska, tym mniej mamy prac związanych z ochroną roślin przed chorobami i szkodnikami.

Przegląd miejsc zimowania szkodników

Łagodna zima nie sprzyja roślinom, nie dość, że dodatnie temperatury burzą im naturalny rytm, to na dodatek sprzyjają szkodnikom, które nie giną od mrozów. Dlatego o tym czasie należy dobrze przeglądnąć chropowatą korę starszych drzew, wyczyścić je z odłamków oraz zimujących pod nimi owadów.

pixabay.com

Zbieramy liście z trawnika

Zawsze po pokrywie śnieżnej trawnik nie wygląda, tak jak go zostawiliśmy jesienią. Zwykle znajdzie się na nim naniesione przez wiatr liście, do tego kilka śladów bytowania myszy czy kopce kretów. Koniec zimy to czas, kiedy myszy czy nornice szukają pożywienia, łatwo je wtedy wyłapać i pozbyć się z ogrodu, zanim rozmnożą się w nim na potęgę i zniszczą nam połowę bylin.

Aeracja trawnika

Zanim jeszcze ruszy wegetacja, ale jak już nie jest zbyt mokro, warto napowietrzyć trawnik. Wprowadzanie powietrza do gleby ma za zadanie polepszyć warunki tlenowe w strefie korzeniowej co trawy bardzo lubią. Przeciwdziała to też zarastaniu trawnika mchem, turzycami.

Przycinanie krzewów i drzew

Cięcie roślin o pędach zdrewniałych to temat bardzo rozległy, dlatego postaram się Wam go streścić w kilku podpunktach.

Stare, suche i połamane

W pierwszej kolejności staram się wyciąć gałęzie, które mają odłażącą korę, są widocznie uszkodzone, suche bądź złamane. Często też na bezlistnych gałęziach widoczne są uszkodzenia wywołane żerowaniem szkodników, często są już zagojone, jednak pęd jest już osłabiony i lepiej go wyciąć aby roślina wytworzyła nowe odrosty.

Cienkie i wiotkie pędy

Zagęszczenie korony w wielu wypadkach sprawia, że grzyby mają lepsze warunki do rozwoju. Dlatego zimą usuwam wiotkie pędy, rosnące do wnętrza korony oraz pokładające się. W ten sposób woda opadowa na roślinie szybko obsycha i grzyby oraz bakterie mają utrudniony rozwój. Poza tym, w przypadku drzew i krzewów owocowych słońce łatwiej dochodzi do wnętrza korony i owoce dojrzewają równomiernie.

Odmładzanie drzew

Mając na ogrodzie kilkunastoletnie drzewa owocowe należy przeprowadzać odmładzanie korony. Wycina się stopniowo stare gałęzie i zastępuje nowymi. Chodzi o to aby utrzymać ciągłość owocowania. Dobrze jest wyciąć stary konar, tak aby zostawić dłuższy na około 15 cm czop. Wtedy pod nim zaczynają wyrastać gałęzie, z których można budować koronę. Blisko cięcia wyrastają zazwyczaj pędy pod ostrym kątem, te należy usuwać, najbardziej wartościowe są pędy rosnące pod łagodnym kątem.

Jakie rośliny przycinamy jako pierwsze na wiosnę

Reguła przycinania roślin wygląda tak iż te które rozwijają się jako pierwsze należy najwcześniej wiosną ciąć. Tak więc jeśli posiadamy takie gatunki krzewów na ogrodzie jak:

  • agrest
  • porzeczka czarna
  • porzeczka czerwona.

Pamiętajmy aby jako pierwsze przycinać je na wiosnę.

Jak ciąć agrest

Agrest jest rośliną mrozoodporną. Bez problemu rośnie w naszych warunkach, kwiaty na krzewie pojawiają się na równi z liśćmi. Są one jednym z pierwszych pożytków dla pszczół. Na przedwiośniu usuwamy pędy starsze niż 5 letnie, wszystkie słabe, pokładające się i nadłamane.

Jak ciąć porzeczkę czarną

Porzeczka czarna również jako jeden z pierwszych krzewów rozwijających się wiosną. Porzeczka czarna najwięcej owoców zawiązuje na pędach rocznych i dwuletnich. Dlatego powinniśmy zadbać aby było ich jak najwięcej na naszym krzewie. Wycinamy pędy starsze niż 4 letnie, pokładające się na ziemi, połamane i wiotkie.

Cięcie porzeczki czerwonej

Porzeczka czerwona oraz biała w przeciwieństwie do czarnej najładniejsze grona zawiązuje na pędach 2-3 letnich. Starsze jak 5 letnie należy wycinać. Poza tym usuwamy pędy połamane, z oznakami choroby oraz pokładające się na ziemi.

Wczesną wiosną jest idealny moment na spulchnianie gleby, po zimie jest ona odpowiednio wilgotna i zarazem ma ładną strukturę. Przed wejściem z widłami czy szpadlem na ogródek należy sprawdzić jaka jest nasza ziemia, jak po ściśnięciu garści gleby rozpada się ona na grudy to możemy przekopywać. W innym razie tylko pogorszymy jakość gleby i zamiast spulchnić, ubijemy ją.

Źródła:

  • Metodyka integrowanej produkcji agrestu, PIORIN, Warszawa 2014,
  • Cięcie krzewów owocowych, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Karniowice 2012.

    Autorka artykułu

    O autorce

    Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl