Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Przycinanie drzew owocowych zimą

Cięcie prześwietlające drzew owocowych to bardzo konieczny zabieg jeśli chce się uzyskać wyrównany plon i dorodne owoce. Terminy tego zabiegu u poszczególnych gatunków różnią się między sobą. Niektóre z nich lepiej znoszą cięcia letnie jak wiśnie czy wiosenne jak brzoskwinie i orzechy. Natomiast miesiące zimowe w szczególności luty i marzec to czas cięcia gruszy i jabłoni.

Cięcie jabłoni

Przycinanie jabłoni wykonujemy jak ustanie ryzyko silnych mrozów. Najczęściej przypada to  na okres od lutego do końca marca. Najważniejsze aby zrobić to zanim ruszą soki, zbyt późno wykonane może czasem przynieść więcej szkody niż pożytku. Cięcie prześwietlające ma na celu ułatwienie przenikania promieni słońca do wnętrza korony i równomiernego dojrzewania owoców. Do tego mniejsze zagęszczenie jest jednym ze sposobów profilaktyki przed chorobami grzybowymi. Usuwamy gałęzie z pionowymi odrostami oraz mocno rozgałęzione konary. Ponadto wycinamy wszystkie wilki, czyli pionowo rosnące pędy. Kiedy chcemy odnowić koronę, zostawiamy kilka wilków w strategicznych miejscach, wtedy skracamy je o 1/3 długości.

Jak ciąć grusze owocujące

Do cięcia tych drzew przystępujemy trochę później niż jabłoni. Są to drzewa bardziej wrażliwe na przymarzanie niż wyżej wspomniane. Cięcie sanitarne polega na usuwaniu nadmiaru krótkopędów oraz gałęzi uszkodzonych, z oznakami choroby czy zagęszczających koronę. Zmniejszamy też wtedy ilość pąków kwiatowych, owoce będą wtedy większe i smaczniejsze. Im starsze drzewa tym cięcie powinno być mocniejsze aby ograniczyć do minimum liczbę przyrostów. Z gruszami jest poza tym trochę problem bo sposób cięcia zależy też od odmiany, podkładki czy sposobu prowadzenia korony. Ogólnie należy trzymać się zasady aby usuwać zagęszczające, krzyżujące się oraz chore gałęzie. Jeśli grusza nie była corocznie przycinana, takie mocniejsze cięcie (zwane odmładzającym) należy rozłożyć na kilka lat.

Przed przystąpieniem do przycinania drzew należy zawsze zdezynfekować narzędzia, także po każdym drzewie powinniśmy przetrzeć ostrze np. denaturatem. Sekator czy piłka powinny być ostre aby nie zostawiać poszarpanych krawędzi. Rany drzewa należy pokryć warstwą maści ogrodniczej, która przyśpiesza gojenie i zabezpiecza przed wnikaniem patogenów. Obcięte gałęzie należy usunąć poza teren sadu aby nie były siedliskiem chorób. Jeśli prowadzimy regularnie zabiegi pielęgnacyjne to ograniczymy do minimum występowanie chorób na naszych drzewach. Ponadto będziemy mieć smaczne i dorodne owoce praktycznie każdego roku.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl