Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Rośliny egzotyczne w ogrodzie

O zmianie klimatu świadczą nie tylko średnie roczne temperatur. Dużo nam też mogą o naszym mikroklimacie powiedzieć rosnące dziko rośliny.


 

Banany i figi w ogrodzie

Uprawa tych roślin w gruncie jest też możliwa w… Polsce. Niestety nie cały obszar naszego kraju ma przyjazny dla tych gatunków mikroklimat. Najbardziej w tym względzie uprzywilejowana jest zachodnia strona kraju oraz południe. Na wschodzie uprawa tych roślin jest ryzykowna.

Bananowiec do uprawy w Polsce

Warto zaznaczyć iż bananowiec jest byliną, a wytwarza tylko pień pozorny. Liście po ścięciu odrastają z korzenia. W polskim klimacie może rosnąć odmiana bananowca japońskiego - Musa Basjo. Najlepiej rośnie w glebie średnio ciężkiej, próchnicznej i wilgotnej. Czyli w skrócie bananowce lubią:

 • dużo słońca;
 • żyzną glebę;
 • wilgoć.

 Zapewnienie mu tych warunków nie jest wbrew pozorom łatwe. Przed posadzeniem bananowca trzeba wymieszać glebę z dużą dawką kompostu. Jeśli mieszkamy w rejonie Polski gdzie zimy są łagodne, wystarczy okryć pozostające w glebie kłącze grubą warstwą ściółki. W chłodniejszych regionach kraju lepiej bananowca wykopać i przechować w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze.

Figi prosto z drzewa – albo raczej krzewu

Figowiec pospolity w warunkach klimatycznych naszego kraju nie imponuje ani plonem ani wzrostem. Chłodniejsze temperatury wyhamowują jego wzrost, przez co roślina przybiera pokrój rozłożystego krzewu, przypominającego pokrojem dziki bez czarny. jakie warunki są optymalne dla figowca:

 • słońce i ciepło;
 • przepuszczalną przeciętnie żyzną glebę;
 • znosi okresowe susze;
 • gleba powinna być od lekko kwaśnej do lekko zasadowej.

pixabay.com

Nawożenie figowca rosnącego w gruncie powinno być ostrożne; owoce na zbytnio przekarmionej roślinie mogą nie zdążyć dojrzeć. Sadząc figowca należy wybrać mu miejsce ciepłe, najlepiej osłonięte murem od północnej albo wschodniej strony. W ostre zimy może przymarznąć jednak zazwyczaj bez problemu odbija wiosną z korzenia.

Kiwi czyli aktinidia to ciekawe pnącze do ogrodu

Oprócz walorów dekoracyjnych aktinidia posiada również wyśmienite owoce. Dojrzewające w słońcu są smaczne, z wyczuwalną winną nutą. Powodzenie w uprawie zależy od miejsca w jakim rośnie roślina, zastoiska mrozowe zdecydowanie jej nie służą. Wymagania aktinidii:

 • wilgotne podłoże;
 • słoneczne miejsce;
 • ciepło;
 • gleba żyzna i lekka, przepuszczalna.

Na zaspokojenie kaprysów aktinidii nie każdy właściciel ogrodu może sobie pozwolić. Co tu dużo mówić, potrafi być wybredna. Niektóre odmiany są samopylne w tym kiwi Issai jednak większość żeńskich, owocujących odmian wymaga męskiego pnącza. Aktinidię tnie się końcem zimy oraz w czerwcu. Pąki kwiatowe pojawiają się na pędach 2-3 letnich.

 pixabay.com

Jak urządzić ogród aby rośliny tropikalne czuły się w nim dobrze

Ogród przystosowany do uprawy ciepłolubnych gatunków powinien być przede wszystkim nasłoneczniony przez prawie cały dzień. Kolejną ważna sprawą jest zatrzymanie w nim ciepła. Dlatego warto go grodzić zimozielonym żywopłotem albo płotem z muru, drewna nieprzepuszczającym zimnych wiatrów. Istotna jest bariera zwłaszcza od wschodu i północy. Kolejnym zagrożeniem są zastoiska mrozowe, najczęściej tworzą się na dnie dolin, o wiele lepiej taki ogród zakładać w połowie stoku.

W uprawie roślin z cieplejszych rejonów najważniejsze jest zapewnienie im odpowiedniej temperatury i nasłonecznienia. Bardzo dużo roślin potrafi się przystosować do naszego klimatu, jednak ich możliwości adaptacyjne są ograniczone. W chłodniejszych rejonach kraju lepiej jest uprawiać te rośliny w pojemnikach i wynosić na zewnątrz jak minie ryzyko przymrozków wiosennych, które czynią największe spustoszenie wśród roślin.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl