Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Rośliny miododajne

Rośliny miododajne

O tym, że pszczoły to zwierzęta pożyteczne chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Miód, wosk, pierzga – te produkty posiadamy dzięki tym zwierzętom. Jednak przetrwanie pszczoły miodnej, trzmieli, pszczoły murarki uzależnione jest od dostępności pokarmu. Możemy im w tym pomóc sadząc w ogrodach strategiczne rośliny.


 

Rośliny miododajne o strategicznym znaczeniu

Największe znaczenie dla pszczół i trzmieli ma ciągłość kwitnienia od wiosny do jesieni. Obsadzenie ogrodu roślinami kwitnącymi w tym samym czasie nie da owadom tyle nektaru co zapewnienie trwałego dostępu do kwiatów przez cały okres wegetacji.

Wierzba

Liście wierzby iwy przypominają do złudzenia liście jabłoni. Rośnie jako niskie drzewo albo krzew, natomiast dla owadów strategiczne znaczenie mają jej kwiaty. Wierzby kwitną wczesną wiosną, kiedy owady zapylające budzą się do życia. Pożytek jaki dają kwiaty wierzb różnych gatunków jest nie do ocenienia. Są one nie tylko bogate w nektar i pyłek, ale kwitną obficie w czasie gdy inne gatunki roślin nawet się nie zaczęły rozwijać. Dostęp do łatwego i obfitego pokarmu potrafi uratować rojom i matkom trzmieli o tym czasie życie.

pixabay.com

Mniszek lekarski

Nagminnie zwalczany chwast trawnikowy, który zakwita na żółto w maju jest cenny dla pszczół. Bogactwo pyłku kwiatowego sprawia, że jest on chętnie oblatywany. Poza tym występuje gromadnie. Jeśli zależy nam na zapewnieniu pszczołom pokarmu, możemy z koszeniem takiego trawnika poczekać do przekwitnienia kwiatów. Wiadomo, nie każdy musi podążać za modą i kosić trawnik bez kwiatów.

Malina

Jesteście zaskoczeni, że do zacnego grona roślin miododajnych dołączyła malina? Jest tu nie bez powodu, odmiany owocujące do późnej jesieni są ważnym źródłem pożytku dla pszczół. Kiedy większość roślin się przygotowuje do zimy, maliny odmian jesiennych kwitną w najlepsze. Obsadzając kilka metrów kwadratowych ogrodu malinami, zapewnimy sobie smaczne owoce, a pszczołom jedzenie z kwiatów.

Miododajne i ładne

Drzewa w ogrodzie

Niektóre gatunki drzew mają spore znaczenie w przypadku hodowli pszczół. Do mających największy potencjał należą:

  • wierzba – wspomniana i opisana wcześniej – szybko rośnie i wchodzi wcześnie w okres kwitnienia
  • klony – polny, zwyczajny, jesionolistny – również mają potencjał nektarowy
  • głóg - kwitnący w kolorze białym lub różowym może być wykorzystywany na żywopłoty
  • czeremcha – jej kwiaty są bardzo dekoracyjne i pięknie pachną
  • kasztanowiec – dostarcza pokarmu dla pszczół w maju;
  • lipa – jedna z najważniejszych roślin miododajnych, kwiaty są wykorzystywane w ziołolecznictwie;
  • robinia akacjowa – jest chętnie odwiedzana przez pszczoły ze względu na sporą ilość nektaru

Żywopłoty kwitnące

Mając do zagospodarowania zarówno małą jak i dużą działkę można stworzyć żywopłot, który będzie chętnie odwiedzany przez owady. Warte uwagi gatunki na żywopłot:

  • głóg – wspomniany wcześniej przy drzewach gatunek może też rosnąć w formie krzewu, nadaje się do formowania;
  • róża – jest wiele gatunków róży, które nadają się na żywopłot;
  • ligustr pospolity – to krzew często wykorzystywany do tworzenia gęstych żywopłotów;
  • berberys – jego niepozorne kwiaty są chętnie odwiedzane przez owady, a zimą owoce stanowią ozdobę ogrodu i pokarm dla ptaków;
  • tawuła – kwitnie obficie i jest nie tylko dekoracyjna ale też pożyteczna;
  • leszczyna – kwitnie na przedwiośniu i stanowi pierwszy pokarm dla pszczół.

Łąki kwietne

Zaletą łąki kwietnej jest nie tylko piękny wygląd. Nie musimy jej co chwilę kosić, a bogactwo kwiatów przyciąga wiele gatunków zwierząt. Oprócz pszczół czy trzmieli możemy zaobserwować różne gatunki motyli. Często są to rzadkie i będące pod ochroną osobniki. Na takiej łące znajdą nie tylko pokarm, ale też schronienie i miejsce do składania jaj. Mając w ogrodzie kawałek terenu „bez pomysłu”, warto go zagospodarować w ten sposób.

Zioła przydatne nie tylko w kuchni

Zaglądając do ogródka zielnego również napotkamy uwijający się wśród roślin mnóstwo pszczół. Najchętniej lecą one do takich roślin jak:

  • lawenda;
  • szałwia;
  • przetacznik;
  • tymianek;
  • melisa;
  • mięta.

pixabay.com

Co tu dużo mówić, wybór roślin kwitnących i zapewniających owadom pokarm i schronienie nie zamyka się w wyżej wymienionych. Ważne jest zachowanie – różnorodności. Czysta trawa oraz same iglaste rośliny nie zapewnią takiego wsparcia jak kwitnące. Oczywiście z iglastych pszczoły zbierają spadź, ale nie jest ona dostępna przez cały czas. Warto o tym pamiętać na etapie projektowania ogrodu.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl