Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Z UWAGI NA PANUJĄCĄ PANDEMIĘ COVID-19 OBECNIE OFERTA ROŚLIN JEST OGRANICZONA.

Rośliny oczyszczające powietrze na działce

Jakość powietrza jakim na co dzień oddychamy ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Przeprowadzone badania mówią wyraźnie iż niezanieczyszczone środowisko ma ogromny wpływ na kondycję organizmu. 


 

Czy rośliny faktycznie mają moc oczyszczania powietrza?

Nie od dziś wiadomo iż rośliny oczyszczają środowisko z wielu zanieczyszczeń. I to nie tylko tych zawieszonych w powietrzu, ale też potrafią kumulować metale ciężkie, jakie występują w glebie. Dzięki temu można oczyścić skażony teren czy poprawić jakość powietrza, na przykład w swoim ogrodzie.

Ogród daje dużo możliwość

Sadząc w ogrodzie rośliny wieloletnie, możemy mieć wpływ na powietrze w nim. Dzięki temu nie będziemy mieć też zbyt dużego trawnika do koszenia. Jednak znaczenie ma rodzaj roślin jakie sadzimy. Nie wszystkie posiadają takie same właściwości.

Zimozielone rośliny nie wszędzie będą dobrze rosnąć

Rośliny zimozielone nie zapadają w stan spoczynku podczas mroźnej pory roku. Wszystkie procesy życiowe zostają jednak u nich spowolnione. Przez to potrzebują odpowiedniego nawodnienia przed mrozami aby je uchronić przed wysychaniem. Jeśli rosną jeszcze w pobliżu drogi to cała sól oraz kurz osiada na igłach, przez co utrudniona jest transpiracja oraz zmieniają się warunki glebowe. Niektóre gatunki mogą nie tolerować takich stanowisk. O wiele lepiej zanieczyszczenie drogowe znoszą rośliny zrzucające liście na zimę.

Kosodrzewina

Szpilkowe rośliny wydzielają olejki eteryczne bardzo korzystne dla płuc. Większość drzew iglastych osiąga spore rozmiary, przez co nie w każdym ogrodzie znajdzie się dla nich miejsce. Jeśli nie chcemy mieć wysokich sosen w ogrodzie, możemy posadzić sobie niski żywopłot z kosodrzewiny. Nie osiąga ona zbyt dużych rozmiarów, ma ładny pokrój a przy tym wydziela olejki tak samo jak inne gatunki sosny. Warto ją sadzić w pobliżu miejsc odpoczynku.

pixabay.com

Sosna himalajska

Trochę wyższa od kosodrzewiny jest sosna himalajska. Nadaje się do sadzenia żywopłotów. Zwłaszcza od strony pól, ochrania wtedy posesję od wiatrów. Dorasta do wysokości około 20 metrów. Bardzo dekoracyjne są jej długie igły, które rosną na gałęziach wisząc w dół. Igły mają z jednej strony woskowy nalot w odcieniu niebieskim.

Rośliny zrzucające liście na zimę

W miejscach, które są bardziej narażone na zanieczyszczenia lepiej jest sadzić rośliny zrzucające liście przed zimą. Mogą być w formie soliterów albo żywopłotów.

Żywopłot z grabu

Wdzięczną rośliną na żywopłot jest grab. Regularnie przycinany dobrze się zagęszcza. Ozdobą są też liście z wyrazistą fakturą. Ptaki bardzo sobie cenią taki żywopłot do gniazdowania. Można go prowadzić na wysokość kilku metrów.

Lipa

Jednym z wartych uwagi soliterów do ogrodu jest lipa, zarówno drobnolistna jak i szerokolistna. Podczas kwitnienia wydziela ona dużo olejków eterycznych, które mają dobry wpływ na organizm. Lipę najlepiej sadzić jako soliter.

pixabay.com

Bardzo wiele drzew czy krzewów dobrze oczyszcza powietrze w ogrodzie. jednak niektóre z nich dodatkowo wydzielają olejki eteryczne w powietrze co poprawia jego jakość. Mają też one działanie bakteriostatyczne. Rośliny poprzez transpirację obniżają temperaturę powietrza, w cieniu korony dorosłego drzewa może być nawet o kilka stopni chłodniej niż na odkrytym trawniku czy nasłonecznionym tarasie.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl