Przerwa zimowa. Zapraszamy do przedsprzedaży roślin z wysyłką na wiosnę.

Bestsellery

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Rośliny zimozielone do ogrodu

Rośliny zimozielone do ogrodu

Rośliny szpilkowe atrakcyjnie wyglądają w każdym ogrodzie, zwłaszcza zimą. Większość roślin przechodzi wtedy zimowe uśpienie i nie posiada nawet liści. Sadząc zimozielone drzewa i krzewy możemy sprawić iż ogród nabierze zimą ciekawych barw.


 

Zimozielone dywany w ogrodzie

Dobrze utrzymany trawnik ma zielony kolor nawet pod śniegiem. Jednak rabaty zazwyczaj świecą wtedy pustkami. Aby temu zapobiec warto posadzić pomiędzy krzewami i bylinami zimozielone gatunki płożące.

Barwinek

Oprócz ładnych błękitnych kwiatów pojawiających się na wiosnę barwinek jest ozdobą także zimą, kiedy jego błyszczące liście nie poddają się mrozom i zdobią ogród. Jest to niska roślina okrywowa, bardzo dobrze okrywająca przestrzeń ocienioną drzewami. Warto sadzić ją w miejscach gdzie trawa rośnie słabo albo zanika.

pixabay.com

Krzewy płożące

Wiele gatunków krzewów zimozielonych występuje też w formie płożącej. Do wyboru mamy płożące jałowce, na przykład odmiana Green Carpet czy Wiltoni o pięknym srebrzystym kolorze. Jałowce dobrze sobie radzą w słonecznym miejscu i w takim też prezentują się najlepiej. Mając miejsce wystawione cały dzień na działanie słońca, z murem czy kamieniami można zagospodarować je jałowcem.

Bluszcz pospolity idealny kandydat do dużych ogrodów

Jeśli nie ma podpór to bluszcz pospolity z powodzeniem płoży się po ziemi zarastając kolejne miejsca. Bluszcze bardzo dobrze prezentują się w dużych ogrodach, gdzie może się rozrastać na sporej powierzchni. Znosi dobrze miejsca zacienione. Równie jak barwinek dobrze radzi sobie tam gdzie trawa nie może rosnąć z braku słońca.

Trzmielina idealna kandydatka do zadarniania przestrzeni w małych ogrodach

Często w małych ogrodach brakuje nam rośliny, która mimo niskiego wzrostu nie rozrasta się za bardzo. Propozycją może być trzmielina Minimus, która osiąga zaledwie 20 cm wysokości, natomiast na szerokość około 50 cm. Jest to dobra roślina do zadarniania pustych miejsc między bylinami.

pixabay.com

Na skarpy polecamy irgę

Jeśli marzy się nam roślina o małych wymaganiach i dobrze wiążąca korzeniami glebę to dobrym wyborem będzie irga odmiany Dammera Mooncreeper. Właściciele skarp ogrodowych docenią jej ekspansywne zapędy. Nie ma zbyt dużych wymagań jednak warto wiedzieć iż potrafi dość mocno zarosnąć teren. Jest to dobra roślina do partii ogrodu, które chcemy jak najmniej pielęgnować.

Drzewa zimozielone w ogrodzie

Ogród z zimozielonymi roślinami wygląda ładnie nie tylko latem ale też zimą. Ładna choinka przed domem może zimą być idealną ozdobą po powieszeniu lampek. Nie w każdym ogrodzie znajdzie się miejsce dla jodły pospolitej czy świerka kłującego. Do małych ogrodów lepiej wybrać gatunki drzew zimozielonych osiągających mniejsze rozmiary.

Świerk Conica

Niewielki świerk Conica osiąga zaledwie około metra wysokości, bardzo ładnie się rozrasta, tworząc zgrabny stożek. Nie wymaga praktycznie cięcia, jedynie usunięcia przeschniętych pędów. Dobrze znosi zacienione miejsca, lubi glebę dobrej jakości i dostatecznie wilgotną. Bardzo dobrze wygląda w towarzystwie wrzosowatych.

Jodła hiszpańska

Drugim niewysokim drzewem osiągającym ledwo 5-6 metrów jest jodła hiszpańska. Piękne zimozielone igły gęsto porastają pędy tej jodły. W naszych warunkach warto ją jednak sadzić w miejscach osłoniętych od silnych przeciągów oraz zadbać o ochronę przed mrozem w ciągu pierwszych kilku lat rozwoju. Starsze egzemplarze są zazwyczaj już dość odporne.

Rośliny zimozielone w ogrodzie nie sprawiają zazwyczaj kłopotu. Jedynie mogą być narażone na suszę fizjologiczną zimą. Dlatego przez zamarznięciem gleby należy je obficie podlać aby zdążyły nagromadzić wystarczającą ilość wody. Dzięki odcieniom zieleni nawet zimą ogród może wyglądać ciekawie i przyjemnie.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl