Przerwa zimowa. Zapraszamy do przedsprzedaży roślin z wysyłką na wiosnę.

Bestsellery

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Wybieramy brzoskwinie i nektaryny do ogrodu

Wybieramy brzoskwinie i nektaryny do ogrodu

Poranny spacer po ogrodzie w poszukiwaniu ślimaków zaprowadził mnie pod drzewka brzoskwiniowe. Owoce na nich są jeszcze zielone i twarde jak ziemniaki, ale i tak cieszą oko. Nie ma ich też tak dużo jak w ubiegłym roku, ale są za to większe.


 

Brzoskwinie i nektaryny to drzewa preferujące ciepło oraz słoneczne stanowisko. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli się nam cieszyć pysznymi owocami praktycznie co roku. Zdecydowanie warto przerzedzić zawiązki początkiem lata aby owoce wyrosły wyrównane, duże i słodkie.

Najistotniejszy dla brzoskwini i nektaryny jest klimat

Ze względu na dość wysokie wymagania cieplne te drzewa owocowe nie będą rosły wszędzie. Mogą być z nimi problemy w rejonach północnych, wschodnich oraz na terenach górskich. Zwłaszcza w dolinach gdzie wiosną zalega zimne powietrze, co jest szczególnie niebezpieczne dla wcześnie kwitnących brzoskwini.

pixabay.com

Miejsce pod brzoskwinie/nektarynę

Miejsce, w którym rośnie drzewo owocowe decyduje nie tylko o wielkości plonów, ale też zdrowotności drzewa i owoców. Pod brzoskwinię wybierajmy stanowiska o następujących właściwościach:

  • osłonięte od północy przez inne rośliny, ścianę, żywopłot, płot, murek etc.;
  • gleba dla brzoskwini powinna być żyzna o pH pomiędzy 6 a 7;
  • podłoże ma dobrze odprowadzać wody opadowe.

Jakie odmiany brzoskwiń i nektaryn wybierać

W naszym sklepie internetowym posiadamy duży wybór odmian brzoskwiń oraz nektaryn dobrze rosnących w naszym klimacie. Uprawiane od wielu lat, sprawdzone odmiany to gwarancja smacznych plonów praktycznie co roku.

pixabay.com

Odmiany brzoskwiń dobrze owocujących w naszym klimacie

Dzięki dużej ilości odmian możemy wybrać do ogrodu takie co dają owoce deserowe, czy przydatne przetwory. Nie ma nic lepszego wczesną wiosną jak kompot z brzoskwiń. Polecam je jednak obierać ze skórki, są bardzo smaczne i można wykorzystać je do ciast i deserów.

Brzoskwinia Rakoniewiecka – jest to stara odmiana, sadzona przed wielu laty w ogrodach w cieplejszych rejonach Polski. Skórka owocu jest złota z czerwonymi prążkami, pokryta delikatnym meszkiem. Miąższ jest słodki soczysty, smaczny w kolorze żółtym. Owoc kulisty z widocznym dość mocno zaznaczonym dziubkiem. Odmiana pochodzenia polskiego, odporna na warunki w naszym klimacie.

Brzoskwinia Harnaś – odmiana pochodzenia kanadyjskiego, dojrzewa jako jedna z najwcześniejszych w naszym klimacie. Owoce są dość duże, kuliste o skórce żółtej z rumieńcem kropkowanym. Miąższ w przypadku tej odmiany może mieć kolor żółty albo biały. W smaku są słodko winne soczyste, określane jako bardzo smaczne. Dojrzałość osiąga na przełomie lipca i sierpnia.

Nektaryna Fantasia – także została ta odmiana otrzymana w Kanadzie. Owoce są słodkie i soczyste z lekko kwaskową nutą. Miąższ jest zwięzły, żółty. Skórka owocu jest gładka, czerwono pomarańczowa.

Nektaryna Harco – odmiana rosnąca dość mocno osiąga spore rozmiary jak na nektarynę. Owoce są dość duże, skórka jest gładka fioletowo czerwona. Miąższ zwarty, smaczny, słodki i soczysty. Odmiana wykazuje się dużą plennością.

Brzoskwinie i nektaryny to wartościowe drzewa owocowe do każdego słonecznego ogrodu. Osiągają niewielkie rozmiary i mogą rosnąć nawet w małych ogródkach przy domku szeregowym. Tylko dojrzałe na drzewie owoce są soczyste i słodkie. Poza tym w sezonie osiągają one dość wysoką cenę, także warto poświęcić kilka razy w roku czas na ich pielęgnację, aby móc cieszyć się smacznymi owocami bez oprysków.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl