Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Z UWAGI NA PANUJĄCĄ PANDEMIĘ COVID-19 OBECNIE OFERTA ROŚLIN JEST OGRANICZONA.

Zainspiruj się pnączami w ogrodzie

Urządzając ogród często pomijamy w nich pnącza, przynajmniej na początku. Miejmy na uwadze, że rosną one szybko, nawet ponad metr rocznie i mogą w ekspresowym tempie zamienić pustynny krajobraz wokół domu w urocze siedlisko.


 

Jakie warunki potrzebują pnącza, aby dobrze rosnąć?

Jedną wspólną cechą pnączy jest to, że nie wytwarzają sztywnego pnia. Zamiast tego inwestują w przyrost i rocznie mogą urosnąć nawet ponad 1 metr. Za to wszystkie rośliny zaliczane do pnączy potrzebują podpór, po których mogą wspinać się ku górze. Niektóre możemy wykorzystać jako rośliny okrywowe. Poza tym mamy do wyboru pnącza nadające się na stanowiska słoneczne, na miejsca cieniste i wilgotne. Pnącza owocowe oraz ozdobne o kwiatach miododajnych lub całkowicie nieatrakcyjnych dla pszczół. Wybór jest więc ogromny.

Clematisy czyli powojniki

Powojniki to jedne z najatrakcyjniejszych pnączy jakie możemy mieć w ogrodzie. Sprawdzają się zarówno w przydomowych ogrodach jak też parkach i zieleni miejskiej, wymagają żyznego i słonecznego miejsca. Jest ogromna ilość gatunków oraz odmian i do każdego ogrodu można coś wybrać. Ich kwiaty w zależności od odmiany mogą być pełne albo pojedyncze, niektóre mają nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Spotykamy je w barwach od czystej bieli poprzez róże, bordo po fiolet, a nawet żółty.

pixabay.com

Ciekawe odmiany clematisów

Wśród clematisów wyróżnia się na pewno odmiana Mazury o okazałych kwiatach. Wart uwagi jest też powojnik Praecox rosnący bardzo mocno nawet osiągnąć potrafi do 4 metrów długości. Jego liczne małe kwiaty wabią do siebie motyle. Tą odmianę można wykorzystać do zadarniania powierzchni w miejscach słonecznych.

Bluszcz pospolity nie jest wcale pospolity

Ściana błyszczących liści, z licznymi miododajnymi kwiatami sprawia ogromne wrażenie. Bluszcz dobrze wspina się po murach, bramach, ogrodzeniu, pniach drzew, a także płoży po ziemi. Jest jeden warunek; wymaga miejsca cienistego, wilgotnego.

Bluszcz jaki w ogrodzie warto mieć

Ładnym wyglądem może się pochwalić odmiana Goldheart posiadająca pstrokate liście zabarwione na żółto zielono. Bardzo dobrze można za jego pomocą rozjaśnić ciemne miejsca w ogrodzie, leśne zakątki oraz nieatrakcyjne mury. Za to odmiana o biało zabarwionych brzegach strzępiastych liści White Riplle to dobra propozycja do zadarniania ziemi albo sadzenia przy podporach.

Wiciokrzewy - ulubione pnącza pszczół

Kwitnący wiciokrzew przyciąga zawsze gromadę pszczół do siebie. Roślina wydziela atrakcyjny zapach, dlatego warto sadzić ją tak, aby mogła się piąć w górę, a pszczoły oblatujące kwiaty nie przeszkadzały nam w pracy w ogrodzie. Wymaga słonecznego miejsca, za to jest wytrzymały na suszę pod warunkiem, że się już ukorzeni.

pixabay.com

Jakie mamy wiciokrzewy?

Zaproponować możemy Wam piękne odmiany wiciokrzewów. Jednym z wartych uwagi jest wiciokrzew Tellmanna o pięknych żółtych kwiatach. Pojawiają się one w czerwcu i kwitną przez całe lato. Jeśli zależy nam na zimozielonym krzewie to idealnym rozwiązaniem jest wiciokrzew Japoński, ma kwiaty w kolorze bieli, czerwieni oraz pomarańczowym.

Każdy ogród jest inny. Ma inny układ stron świata, powierzchnię, zacienienie, rodzaj gleby i oczywiście innych właścicieli. To od nas zależy co się w nim znajdzie. Wiele roślin wymaga specyficznych warunków i nie w każdym miejscu nam urosną. Inne natomiast są bardzo tolerancyjne.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl