Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie

Szumny powrót do ziołolecznictwa często nasze kroki prosto do apteki czy zielarni po gotowe herbatki, tabletki czy inne preparaty. Jednak wiele z tych roślin możemy mieć w ogrodzie i co roku korzystać z nich zbierając kwiaty, pędy czy liście. Poniżej przedstawiam kilka wartych uwagi roślin wieloletnich o uznanych właściwościach leczniczych.


 

Lecznicze działanie drzew

Drzewa w ogrodzie funkcjonują jako filtr powietrza. Oczyszczają je, ochładzają w upalne lata i zacieniają tworząc łagodny mikroklimat. Ponadto niektóre gatunki są źródłem popularnych surowców zielarskich.

Lipa

Jednym z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych w lecznictwie surowców jest kwiat lipy. Zbiór kwiatów z tego drzewa przeprowadza się w południe podczas słonecznej pogody. Zbieramy kwiat wraz z żagielkiem. Suszymy w cieniu w przewiewnym miejscu, aby kwiaty nie sczerniały. Gotowy, wysuszony surowiec dobrej wartości jest pachnący, jasnozłoty. Przechowywać go najlepiej w szklanych pojemnikach w ocienionym miejscu.

Brzoza

Lecznicze właściwości brzozy są znane od wieków. Obecnie sporą popularnością cieszy się oskoła czyli sok z brzozy. Ma on właściwości oczyszczające organizm. Zawiera też dużo związków mineralnych, witamin oraz cukry. Sok zbiera się z drzew o pierśnicy minimum 30 cm, od południowej strony drzewa można uciąć gałązkę i włożyć ją do butelki. W ten sposób minimalizujemy ryzyko zakażenia drzewa grzybami.

Dąb

Symbolem polskich lasów jest dąb. Jego owoce – żołędzie były kiedyś pokarmem dla zwierząt, a w czasach głodu również dla ludzi. Obecnie wykorzystuje się korę z młodych gałązek, zazwyczaj jednorocznych. Zawiera ona wiele garbników o działaniu ściągającym, działając przy tym przeciwzapalnie i grzybobójczo.

Krzewy jako surowiec zielarski

Dużo surowca zielarskiego możemy uzyskać z krzewów. Niektóre z nich są nawet uprawiane w celu pozyskiwania określonych części. Jednak na nasze potrzeby wystarczy jeden krzew, z którego po kilku latach będziemy pozyskiwać co roku potrzebne nam zioła.

Dziki bez czarny

W naszym kraju jest uważany za trujący i słusznie. Zielone części bzu czarnego zawierają szkodliwe glikozydy, które działają trująco na organizm ludzki. W wysokiej temperaturze następuje ich rozkład. Nie zawierają tych związków jednak dojrzałe czarne owoce bzu czarnego oraz kwiaty. Te części rośliny mogą być wykorzystywane do produkcji syropów, soków, dżemów, marmolad czy innych przetworów.

Malina

Zazwyczaj z maliny pozyskujemy owoce do jedzenia na surowo i na przetwory, w tym soki. Jednak równie wartościową częścią maliny są młode liście, które zbiera się w czasie kwitnienia. Mają one działanie wspomagające leczenie nieżytu górnych dróg oddechowych, działają delikatnie rozkurczająco, ściągająco i przeciwbakteryjnie.

Byliny o właściwościach leczniczych

Na rabacie bylinowej możemy znaleźć miejsce dla kilku roślin leczniczych bez większego problemu. Wiele z nich wygląda bardzo okazale i warto bliżej poznać ich właściwości.

Mięta

Chyba najpopularniejsze zioło stosowane w przypadku niestrawności. Może być również używana jako namiastka herbaty. Mięta rośnie bardzo dobrze na glebie wilgotnej, w pełnym słońcu liście mają o wiele mocniejszy aromat.

Lawenda

Kolejnym wartym uwagi zielem jest lawenda, posiada właściwości uspokajające. Ponadto jest szerokie spektrum zastosowań w domu. Można ją używać do aromatyzowania ciast, robienia syropów, tworzenia kompozycji zapachowych.

Warto poznać właściwości zdrowotne roślin jakie sadzimy w ogrodzie. Pozyskane z nich surowce będą pewnej jakości. Przy tym sporo można zaoszczędzić zbierając zioła z własnego ogrodu. Na potrzeby rodziny wystarczy uprawiać po jednym krzaczku mięty, melisy czy szałwii aby zrobić sobie zapas na całą zimę.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl