Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 5 dni roboczych.

Sadzonki Tuje

Thuje to drzewa należące do rodziny cyprysowatych. Od kilkunastu lat cieszą się one ogromnym powodzeniem w ogrodach. Żywopłoty sadzone z tui są szczelne. Mogą być sadzone jako parawany chroniące ogród przed zimnymi wiatrami od północy. Bardzo skutecznie chronią też ogród przed widokiem od strony drogi. Są to drzewa nie tylko szybko rosnące, ale mają bardzo niewielkie wymagania glebowe, dlatego też chętnie są sadzone w naszych ogrodach. Tuje są drzewami iglastymi, przez co nie zrzucają zielonych igieł na zimę. Tolerują różne rodzaje ziemi, jedynie bardzo ubogie podłoże należy wzbogacić w kompost. W przypadku tui najważniejsze jest  podlewanie ich przed mrozami. Rośliny zimozielone nie przerywają funkcji życiowych, jedynie je ograniczają. W ich organach cały czas trwa proces transpiracji – wyparowywania wody. Wzmaga się on podczas suchych wiatrów i mrozów. Jeśli roślina nie ma wystarczającej ilości wilgoci jest narażona na suszę fizjologiczną.

Thuja MALONYANA AUREA
Thuja MALONYANA AUREA
Cena: 13,90 zł
Thuja SUNKIST
Thuja SUNKIST
Cena: 14,90 zł
Thuja ESCHRICHT GRUNE KUGEL
Thuja ESCHRICHT GRUNE KUGEL
Cena: 14,90 zł
Thuja GLOBOSA AUREA
Thuja GLOBOSA AUREA
Cena: 14,90 zł
Thuja karłowa MIKY
Thuja karłowa MIKY
Cena: 14,90 zł
Thuja LITOMYŚL
Thuja LITOMYŚL
Cena: 15,50 zł
Thuja TEDDY
Thuja TEDDY
Cena: 17,90 zł
Thuja AUREOSPICATA 25-30cm
Thuja AUREOSPICATA 25-30cm
Cena: 17,90 zł
Thuja AMBER GLOW
szt.
Thuja AMBER GLOW
Cena: 18,90 zł
Thuja BRABANT
Thuja BRABANT
Cena: 18,90 zł
Thuja LITTLE GIANT
Thuja LITTLE GIANT
Cena: 18,90 zł
Thuja GOLDEN GLOBE
szt.
Thuja GOLDEN GLOBE
Cena: 18,90 zł
Żywotnik zachodni GREEN EGG
szt.
Żywotnik zachodni GREEN EGG
Cena: 19,50 zł
Thuja RHEINGOLD
szt.
Thuja RHEINGOLD
Cena: 19,50 zł
Thuja MR BOWLING BALL
szt.
Thuja MR BOWLING BALL
Cena: 19,50 zł
Thuja SZMARAGD
szt.
Thuja SZMARAGD
Cena: 19,50 zł
Thuja CAN-CAN
szt.
Thuja CAN-CAN
Cena: 19,50 zł
Thuja KÓRNIK
Thuja KÓRNIK
Cena: 19,50 zł
Thuja IRISH GOLD
szt.
Thuja IRISH GOLD
Cena: 19,50 zł
Thuja HOSERI
szt.
Thuja HOSERI
Cena: 19,50 zł

Tuja na pniu

Thuje sadzimy w dołkach trochę większych niż objętość korzeni. Zazwyczaj kupujemy tuje w balotach, ale też w doniczkach. Warto bryłę korzeniową włożyć do wody na kilka godzin. To dobry zabieg pozwalający na łatwiejsze usunięcie juty czy doniczki. Umieszczone w dołku tuje zasypujemy oraz ugniatamy ziemię. Najbardziej powszechnie sadzone są tuje odmiany Szmaragd oraz Brabant. Wśród gatunku tuja nie są to jedyne odmiany. Możemy znaleźć na przykład fantazyjnie rosnący żywotnik olbrzymi Whipcord, który może ozdobić niejedną rabatę. Ładnie przebarwiona jest odmiana Rheingold, rosnąca w formie półkolistej osiągająca około metr wysokości w wieku dziesięciu lat. Tuje to ładnie i odporne rośliny do ogrodu. Nadają się do sadzenia zarówno w słonecznym jak i lekko cienistym miejscu.

Tuje są coraz częściej wybierane jako krzewy do ogrodu mogące pełnić wiele funkcji. Doskonale sprawdzą się jako ogrodzenie, wypełnienie większych luk w ogrodzie oraz uzupełnienie większych skupisk roślin. Nie posiadają większych wymagań w uprawie i sadzeniu, jednak warto zdobyć podstawową wiedzę o ich pielęgnacji.

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Tuje są bardzo uniwersalnymi krzewami, które świetnie przyjmują się przez cały sezon. Bez problemu można je sadzić od początku kwietnia aż do października. Aby rozwijały się prawidłowo, wymagają gleby żyznej i średnio wilgotnej. Warto wspomnieć, że tuje źle znoszą przesadzanie, dlatego na samym początku warto wybrać dla nich najlepsze położenie. W miarę możliwości należy wybierać miejsca najbardziej nasłonecznione, ponieważ tam rozwijają się najlepiej.

Jak przycinać tuje?

Tuje w ogrodzie przycinane regularnie rozwijają się w odpowiedni sposób oraz zachowują swój naturalny kształt. Częstotliwość przycinania zależy od konkretnych gatunków tui oraz ich zastosowania. Tuje wykorzystywane jako żywopłot należy przycinać 3 razy do roku - w okresie wiosennym oraz letnim. Podczas wiosennego i letniego przycinania możemy odważnie skrócić pędy roślin o 1/3 ich długości, natomiast w okresie jesiennym skracamy je o jedynie 1-2 cm.

Pędy uzyskane po przycięciu krzewów można wykorzystać do rozmnażania tui. Wybierając młode, niezdrewniałe pędy możemy je w bardzo prosty sposób ukorzenić, tym samym zyskując niewielkim kosztem nowe sadzonki tui. 

Codzienna uprawa tui

Tuje do ogrodu nie są wymagającymi roślinami i nie potrzeba poświęcać im zbyt wiele uwagi. Nie potrzebują częstego podlewania, jednak pamiętajmy, aby robić to regularnie. Szczególnie młode rośliny, aby rozwijały się w zdrowy i szybki sposób, potrzebują regularnego nawadniania. Tuje najlepiej jest podlewać rzadko, ale bardzo obficie, tak aby gleba została mocno przemoczona nawet do głębokości kilkudziesięciu cm. Warto wspomnieć, że podlewać należy ziemię pod roślinami, a nie same krzewy. W przypadku dorosłych drzew najlepiej jest to robić raz w tygodniu. Narażając krzewy na długotrwałą suszę, możemy w znaczącym stopniu zahamować ich wzrost, a także znacznie zbrązowieć ich igły. Należy pamiętać, aby tuż przed nadejściem silnych zimowych mrozów obficie podlać drzewka, aby mogły zgromadzić zapasy wody w pędach i przetrwać najcięższy dla nich okres.

Tuje są roślinami, które potrzebują regularnego nawożenia. Najlepiej jest to robić trzy razy do roku w okresie wiosennym, letnim oraz jesiennym. 

Najlepsze ogrodowe odmiany tui

Istnieje wiele dostępnych odmian tui ogrodowych, przez co wybór odpowiedniej dla nas może być trudny. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów tui, chętnie wybieranych jako uzupełnienie ogrodu.

  • Żywotnik zachodni 'Brabant' - wiecznie zielona odmiana, odporna na mróz i bardzo gęsta. Jest to szybkorosnąca odmiana tui.
  • Żywotnik olbrzymi 'Martin' - rodzaj ten tworzy doskonałą ochronę przed wiatrem i hałasem, dzięki gęstym i drobnym łuskom przylegającym do gałązek. Po dziesięciu latach osiąga wysokość dochodzącą do 2 m.
  • Żywotnik zachodni 'Danica' - nisko rosnąca odmiana żywotnika zachodniego, charakteryzująca się kulistym kształtem. Popularna "tuja na pniu".
  • Żywotnik zachodni 'Rheingold' - odporna na mróz odmiana tui posiadająca miękkie igły w kolorze starego złota.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl