Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak przygotować ogród do zimy

Jak przygotować ogród do zimy

Umiarkowany klimat warunkuje nie tylko cykl pór roku od wiosny do zimy, ale też to jakie rośliny mogą bez przeszkód rosnąć w naszych ogrodach. Najwięcej prac w ogrodzie przypada na miesiące wiosenne oraz jesienne kiedy trzeba zabezpieczyć go przed mrozami.


 

Sezonowość ogrodu

Całkiem inaczej ogród wygląda wiosną, zimą czy jesienią. Musimy zdawać sobie sprawę, że pracy wymaga od nas przygotowanie go do nadejścia zimy. Zabezpieczyć przed mrozami trzeba nie tylko rośliny. Tak więc mimo krótkiego dnia pracy jest naprawdę dużo do zrobienia w ogrodzie.

Trawnik piękny nawet po zimie

Trawnikiem także trzeba się zając na jesieni i to dość porządnie. Oto wykaz poszczególnych prac jakie należy z nim wykonać:

  • sprawdzić poziom pH – jeśli jest poniżej 5,5 trawnik należy zwapnować;
  • usunąć opadłe liście – pozostawienie liści do wiosny spowoduje wygnicie pod nimi trawy;
  • skosić trawę – jednak niezbyt nisko i nie przed samymi mrozami.

Co zrobić z opadłymi liśćmi

Opadłe spod drzew liście to świetny materiał na okrywanie rabat kwiatowych. Pod taką okrywą wzmocnioną dodatkowo jedliną mogą zimować w południowej i zachodniej Polsce nawet mieczyki. Wiosną wystarczy zdjąć jedlinę, a liście lekko zruszyć, byliny dadzą sobie radę, a chwasty nie wykiełkują.Nadmiar liści oraz takie z oznakami choroby można przeznaczyć na kompost.

pixabay.com

Nadmiar liści oraz takie z oznakami choroby można przeznaczyć na kompost. Ogólnie nie powinno się chorych części roślin kompostować, jednakże w większości przypadków organizmy przerabiające materię organiczną prowadzą do wyniszczenia bakterii czy grzybów chorobotwórczych. Jednakże taki kompost musi być dobrze rozłożony i mieć strukturę gruzełkowatą.

Jak zadbać o drzewa

Jesień to idealny czas na przesadzanie drzew. W szkółkach są sprzedawane sadzonki szczepionych odmian na podkładkach o różnej sile wzrostu. Do małych ogrodów należy wybierać te na karłowych, albo półkarłowych. Natomiast w dużych ogrodach mamy dowolność wyboru. Etapy sadzenia drzewka:

  • dołek pod drzewko powinien być na tyle szeroki i głęboki aby korzenie weń wsadzić bez zawijania;
  • na spodzie dołka robimy małą górkę i na niej rozkładamy korzenie;
  • następnie przesypujemy ziemią z wykopu;
  • na koniec ugniatamy tworząc małe zagłębienie w pobliżu pnia do podlewania wody;
  • podlewamy wodą aby ziemia łatwiej przylgnęła do korzeni.

W przypadku ciężkich gleb dobrze jest przekopać głębiej miejsce pod drzewko i dodatkowo rozluźnić ją na przykład piaskiem. Natomiast na piaszczystej glebie korzystne jest dodanie dobrze rozłożonego kompostu albo gliny. Wokół drzewka można rozsypać korę aby zatrzymać wilgoć w glebie.

Przegląd drzew i krzewów

Ważnym ze względu na zdrowie ogrodu jest przegląd drzew oraz krzewów. Po utracie liści mamy dostęp i nieograniczoną widoczność w całej koronie. Możemy wtedy zobaczyć ślady bytowania szkodników. Te znajdujące się na korze należy usunąć, natomiast narośle wyciąć wraz z gałęziami.

pixabay.com

Na początek grudnia należy zaplanować sobie malowanie pnie drzew. Ten zabieg ma za zadanie ochronę pnia przed skutkami promieni słonecznych w zimie. Rozgrzane ostrym słońcem w styczniu czy lutym mogą zacząć puszczać soki, a mocny nocny mróz spowodować rozsadzenie kory.

Rany drzew pestkowych

O tej porze roku można też zająć się drzewami wiśni i czereśni, które mają pękniętą korę z wylewającą się zeń żywicą. Należy ją namoczyć, usunąć ostrzem noża i następnie przyrządzić maść z popiołu drzewnego, gliny i jabłka kwaśnego. Tą papką pokrywamy oczyszczoną ranę i zostawiamy. Z czasem pod skorupą wytworzy się nowa tkanka przyranna i pokryje cały pień, a sam opatrunek odpadnie z czasem.

Pielęgnowanie roślin zimozielonych

Mając w ogrodzie tuje, rododendrony, jałowce czy inne zimozielone drzewa i krzewy musimy zadbać o ich nawodnienie. W trakcie zimy procesy życiowe zostają w tych roślinach tylko spowolnione. Brak wody w strefie korzeni w zestawieniu z wiatrem i mrozem może doprowadzić do przesuszenia nadziemnej części roślin. Wiosną mogą być nawet całkiem uschnięte.

Okrywanie delikatnych roślin przed zimą

Niektóre rośliny, zwłaszcza pochodzące z cieplejszych rejonów klimatycznych mogą w naszych ogrodach przemarzać. W związku z tym należy zadbać o ich okrycie. Nadają się do tego agrowlókniny, plecione maty słomiane, tektury, liście opadłe z drzew oraz jedlina. Wokół korzeni obsypujemy kopczyk, a górę pokrywamy przygotowanym materiałem dodatkowo zabezpieczając przed wiatrem.

W ogrodzie często zimową porą pożywienia poszukują ptaki. Pamiętajmy o tym aby je dokarmiać, to one właśnie wiosna pomogą nam się rozprawić z nową populacją szkodników. O każdej porze prac w ogrodzie jest mnóstwo. Jednak osiągane w nim rezultaty cieszą oko i wpływają na nas dodatnio.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl