Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 5 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
15,90 zł
Lawenda HIDCOTE BLUE
szt.
Lawenda HIDCOTE BLUE
17,90 zł
Poziomka RUGIA
szt.
Poziomka RUGIA
3,20 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak sadzić krzewy jagodowe

Jak sadzić krzewy jagodowe

Krzewy jagodowe dają owoce o wiele szybciej niż drzewa, na których plony czeka się kilka lat. Już na samym początku urządzania ogrodu możemy wsadzić krzewy owocowe, z których pierwsze jagody będziemy mogli zebrać w następnym roku.


 

Czym się kierować wybierając krzewy jagodowe

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić iż każdy owoc zawiera określone związki organiczne, minerały, witaminy etc. Największym zyskiem dla nas będzie jeśli zainwestujemy w krzewy, których owoce najbardziej są lubiane przez naszą rodzinę. Wtedy mamy większą pewność iż owoce zostaną zjedzone ze smakiem.

Miejsce pod krzewy jagodowe

Większość gatunków krzewów ma szeroki zakres tolerancji odnośnie jakości podłoża, żyzności czy wilgotności. Jednak praktycznie każde owoce potrzebują pełnego nasłonecznienia aby dojrzeć i wytworzyć jak największą ilość cukrów. Dlatego starajmy się umieszczać krzewy w jak najbardziej słonecznych częściach ogrodu.

Wymagania poszczególnych gatunków krzewów jagodowych

Niektóre gatunki krzewów jagodowych mają specyficzne wymagania odnośnie stanowiska. Dopiero zapewnienie odpowiednich warunków daje gwarancję uzyskania owoców.

Borówka amerykańska

Owoce borówki amerykańskiej są bardzo atrakcyjne. Duże ponad 1 cm jagody o ciemnoniebieskiej skórce, z jasnym woskowym nalotem są nie tylko smaczne. Bardzo dobrze przechowują się w lodówce przez kilka dni. Jeżdżąc na działkę nawet raz w tygodniu można w sezonie zaopatrzyć się w ich zapas na cały tydzień.

Wymagania borówki amerykańskiej

Do dobrego wzrostu borówka amerykańska potrzebuje:

  • niskiego pH w przedziale 3,5 – 5,0
  • stałego poziomu wilgotności w glebie
  • stanowiska słonecznego i osłoniętego od przeciągów.

Uprawa borówki amerykańskiej polega na zapewnieniu przede wszystkim kwaśnego, próchnicznego podłoża oraz wilgotności. Jeśli mamy glebę o pH zasadowym, to należy odpowiednio zabezpieczyć podłoże pod borówkami przed zmianą kwasowości.

Jak przygotować miejsce pod borówkę amerykańską na glebie o wysokim pH

Nawet jeśli mamy glebę o wysokim pH to nie dyskwalifikuje to naszego ogrodu do uprawy borówki amerykańskiej. Należy tylko odpowiednio przygotować dla niej miejsce. Wyznaczony pod sadzenie borówek teren należy przekopać i wybrać ziemi na około 40 cm. Pozostałe wgłębienie zabezpieczamy na skarpach obrzeżem trawnikowym wysokim. Następnie wypełniamy go nieodkwaszonym torfem, a po wsadzeniu krzewów nawozimy kory sosnowej.

Jagoda kamczacka – krzew jagodowy na suche gleby

Ciekawą propozycją wśród krzewów owocowych jest jagoda kamczacka. Jej wymagania są wręcz przeciwne jak borówki amerykańskiej. Rośnie ona najlepiej na stanowisku suchym i słonecznym i bardzo dobrze toleruje okresowe niedobory wody.

Wymagania jagody kamczackiej

Ten podpunkt powinien raczej brzmieć jako zalety jagody kamczackiej. Gdyż nasz klimat sprzyja jej rozwojowi. Rośnie ona dobrze w warunkach takich jak:

  • słoneczne miejsce;
  • jest tolerancyjna co do jakości podłoża nie nadają się dla niej tylko podmokłe stanowiska;
  • znosi dobrze okresowe susze;
  • nadaje się do formowania na żywopłoty.

Wyobrażacie sobie żywopłot, z którego zbieracie owoce? Otóż jagoda kamczacka idealnie nadaje się właśnie do tego celu. Dobrze znosi przycinanie, tworząc gęste odrosty, które z czasem tworzą nie dającą do sforsowania barierę.

Jak sadzić jagodę kamczacką

Jagoda kamczacka jest krzewem pochodzącym z Azji. Jest odporna na niskie temperatury, susze. Nawet jej kwiaty są odporne na przymrozki. Dorosły krzew osiąga wielkość około 1,5 metra zarówno na szerokość jak i na wysokość. Dlatego warto sadzić krzewy w rozstawie około 1-1,5 metra. Stanowisko powinno być słoneczne.

Krzewy jagodowe bardzo szybko rosną ich owocami możemy zajadać się już po kilku latach. Warto wiedzieć iż mają o wiele mniejsze wymagania niż drzewa owocowe. Poza tym można sadzić je w pojemnikach, więc nadają się na tarasy i balkony.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl