Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
Borówka amerykańska CHANDLER
15,90 zł
Wiąz HILLIER BONSAI
szt.
Wiąz HILLIER BONSAI
290,00 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
24,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak wybrać żywą choinkę do domu

Jak wybrać żywą choinkę do domu

Żywa choinka w domu to piękny zapach żywicy, całkiem inaczej niż sztuczny zamiennik. Różnią się praktycznie na każdym kroku, najistotniejszy dla nas powinien być fakt, iż sztuczna choinka rozkłada się kilkaset lat, a żywa nawet w jeden rok.


Jakie mamy do wyboru gatunki iglaków?

Tradycja ozdabiania zimozielonego drzewka przywędrowała do nas zza zachodniej granicy. Na początku było to zielone drzewko zawieszone u sufitu, z czasem ewoluowało w obecny wygląd jakim jest przystrojona choinka. Ładnie ukształtowane drzewko to efekt kilkuletniej pracy wielu ludzi w szkółce ogrodniczej oraz hodowców. Obecnie mamy duży wybór choinek świątecznych i bez problemu do każdego wnętrza można dobrać idealnie pasującą żywą jodłę lub świerk.

Świerk srebrny

Jedną z najczęściej kupowanych choinek to świerk srebrny. Jego srebrzyste igły gęsto porastają gałązki. Drzewko jest dobrze zagęszczone, a dzięki srebrzystej barwie igieł prezentuje się bardzo efektownie. Nadaje się zwłaszcza do pomieszczeń utrzymanych w chłodnych barwach. Będzie to dobry kandydat do wnętrz w stylu skandynawskim.

pixabay.com

Dobrze się utrzymuje w chłodniejszych pomieszczeniach. Zbyt wysokie temperatury powodują wysychanie i osypywanie się igieł. Można temu zapobiec umieszczając pień drzewa w wilgotnej podstawie. Oczywiście takiego problemu nie ma jeśli świerk srebrny rośnie w doniczce. Wtedy wystarczy postawić go na podstawce i pamiętać o nawadnianiu.

Świerk zielony

Popularna odmiana świerka, chętnie kupowana i przystrajana na choinkę. Bardzo dobrze utrzymuje się w domu, oczywiście pod warunkiem iż rośnie w doniczce. Należy ją tylko regularnie podlewać. Będzie się dobrze prezentować we wnętrzach rustykalnych. Ma żywozielone igły, które gęsto porastają gałązki świerku.

pixabay.com

Ładny świerk zielony to dobry wybór na choinkę świąteczną. Każdy taki świerk jest przez kilka lat odpowiednio przygotowywany, aby w czasie gdy osiągnie odpowiednią wysokość mógł wyglądać jak idealna choinka. To dzięki pracy wielu ludzi możemy w domu cieszyć się wyglądem uformowanej choinki oraz zapachem wydzielanej przez drzewko żywicy.

Jodła kaukaska

Hodowcy drzewek iglastych przez lata poszukiwali idealnego kandydata na choinkę. Okazało się, że taki gatunek istnieje i do tego czasu spokojnie porastał lasy Kaukazu. Jak więc prezentuje się idealna choinka:

  • igły w kolorze ciemno zielonym, gęsto porastają każdy pęd;
  • gęsto rosnące gałęzie;
  • ładny pokrój, który nie wymaga tak wiele formowania;
  • igły po wyschnięciu nie opadają jak w przypadku innych gatunków iglaków.

Powiedzmy sobie szczerze, jodła kaukaska wydaje się być ideałem. Nie dziwmy się więc, że drzewko to ma swoją cenę. Mimo wszystko jego uprawa wymaga sporo nakładów pracy.

pixabay.com

Jak kupować choinkę?

Przede wszystkim im dłużej drzewko stoi w wyższej temperaturze tym szybciej przebiega transpiracja i roślina traci wodę. Wpływa to ba trwałość choinki i liczmy się z tym iż takie drzewka nie wytrzymają długo w naszych wnętrzach. Najlepiej wybierać takie, które:

  • trzymane są w chłodnych pomieszczeniach;
  • najlepiej jeśli znajdują się na zewnątrz;
  • zdecydowanie najbardziej trwałe są drzewka rosnące w doniczkach.

Wybierając drzewko na choinkę do domu, warto kierować się przede wszystkim jego walorami ozdobnymi. Nie zapominajmy też o tym, że narażone na wysychanie drzewko może stracić szybko igły i straci cały swój urok. Wydając kilka złotych więcej możemy cieszyć się żywą, pachnącą choinką przez długi czas.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektywnych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl