Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak sadzić rośliny kopane i z pojemnika

Jak sadzić rośliny kopane i z pojemnika

Rośliny z pojemników

Prawidłowo uprawiane w ten sposób rośliny w miarę wzrostu przenoszone są do coraz większych pojemników. Pozwala to na rozwój i późniejsze transportowanie rośliny bez uszkadzania jej korzeni. Niewątpliwą przewagą roślin uprawianych w ten sposób jest to, że można sadzić je przez cały sezon (oczywiście z wyłączeniem zimy, gdy gleba jest zamarznięta). 

 

Sadzenie

Sam proces sadzenia nie jest skomplikowany i jest z pewnością mniej wymagający niż w przypadku roślin kopanych. Zaczynamy od wykopania dołka. Jego średnica powinna być mniej więcej dwa razy większa niż średnica pojemnika. Przed posadzeniem w nim rośliny ważne jest, aby dokładnie go podlać.

Kolejnym krokiem jest wyjęcie rośliny z pojemnika. Oczywiście należy robić to ostrożnie, aby nie narazić jej na uszkodzenia. Po wyjęciu z pojemnika delikatnie otrzepujemy korzenie z nadmiaru przylegającej do nich gleby i umieszczamy roślinę w dołku, który następnie zasypujemy. Glebę wokół rośliny udeptujemy, po czym dosyć obficie podlewamy. Po chwili gleba powinna osiąść. Uzupełniamy jej brak, kolejno udeptując w taki sposób, aby uformować delikatne wgłębienie wokół posadzonej rośliny – pomoże to w lepszym jej nawilżaniu.

 


Cyprysik groszkowy SUNGOLD:
https://www.podkarpackiesady.pl/drzewa-i-krzewy-iglaste/581-cyprysik-groszkowy-sungold.html

 

Rośliny kopane

Proces sadzenia roślin z odkrytym korzeniem jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga od nas pamiętania o kilku aspektach. Przede wszystkim ulega zmianie czas, w którym zalecane jest ich sadzenie. Za optymalny uważa się okres jesieni i wczesnej wiosny. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie gatunki dobrze znoszą ten sposób uprawy, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z dokładną specyfiką interesującej nas rośliny. Pozwoli to na zwiększenie jej szansy na przyjęcie się.

Jeżeli o przyjmowaniu się mowa, należy mieć na uwadze, że w przypadku roślin kopanych musimy liczyć się z większym prawdopodobieństwem tego, że roślina nie zaadaptuje się do nowych warunków (ze względu na słabszy system zakorzenienia rośliny te gorzej znoszą również mrozy). Możemy jednak zwiększyć ich szanse na przetrwanie dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów.

 

Zadbanie o korzenie

Gdy wybraliśmy już odpowiednią porę na sadzenie, pamiętajmy, że w przypadku roślin z odkrytym korzeniem należy zrobić to najszybciej, jak to tylko możliwe. Korzenie nie są chronione glebą, przez o narażone są na wysychanie i obumieranie. Jest to oczywiście nieuniknione, dlatego pierwszym naszym zadaniem będzie przycięcie wszystkich martwych korzeni.

Przycinać należy również dłuższe korzenie. Długość przycięcia uzależniona jest od rośliny i jej rozmiarów, jednak średnio wynosi około 20 cm.

Dobrą praktyką przed zasadzeniem takiej rośliny, szczególnie gdy dużo czasu spędziła w transporcie, jest namoczenie jej przez kilka godzin w wodzie.

 

Sadzenie

Najlepiej, jeżeli wielkość dołu przeznaczonego do zasadzenia rośliny kopanej będzie taka sama jak wielkość dołu, z którego została wyjęta. Zwykle trudno o taką precyzję, zatem przyjmuje się, że jego średnia powinna być mniej więcej dwa razy większa niż rozstaw korzeni. Należy również zwrócić uwagę na to, aby rośliny nie posadzić za głęboko.

Jeżeli mamy wykopany odpowiedniej wielkości dół, korzenie zostały odpowiednio przycięte i uprzednio namoczone – możemy przystąpić do osadzenia rośliny w ziemi. Od tego momentu proces wygląda podobnie jak w przypadku roślin z pojemnika – również należy zapewnić odpowiednią wilgotność, ubicie gleby oraz jej uformowanie wokół nasady.

Pamiętajmy, że gdy roślina trafia do nas zabezpieczona np. siatką jutową – nie usuwamy jej podczas sadzenia.

 

Przycinanie

Kolejnym elementem w procesie sadzenia, który odróżnia rośliny z wolnym korzeniem od tych uprawianych w pojemnikach, jest konieczność ich przycinania. Minimalizujemy tym samym zapotrzebowanie na wodę w początkowym etapie wzrostu rośliny, gdy cała jej „uwaga” powinna skupiać się na odbudowie i wzmocnieniu zniszczonych korzeni. Roślinę przycinamy wiosną (jeżeli sadzimy jesienią – robimy to najbliższą wiosną). Sposób przycinania uzależniony jest od charakterystyki konkretnego gatunku, jednak zwykle przycięcia dokonujemy kilkanaście centymetrów nad pierwszym rozwiniętym pąkiem.

 

 
Cis pośredni HILLII:
https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Cis-posredni-HILLII/2157

 

Zasady ogólne

Mimo wspominanych cech, które dzielą rośliny uprawiane wyżej wymienionymi metodami, warto wspomnieć o zasadach uniwersalnych, które dotyczą zarówno roślin z pojemników, jak i tych z wolnym korzeniem.

 

Podlewanie

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu rośliny. Nie powinniśmy robić tego za często, jednak istotne jest, aby robić to wystarczająco obficie. Zbyt powierzchowne podlewanie roślin mija się z celem, ponieważ woda nie ma szans na dotarcie do korzeni. Lepiej zatem robić to rzadziej, jednak ze świadomością tego, jak głęboko zakorzeniona jest nasza roślina.

Nieco częściej podlewamy młodsze rośliny, ze względu na nierozwinięte jeszcze korzenie. Nie ma tutaj sztywnych reguł, ponieważ w tym przypadku również jest to uzależnione od charakterystyki gatunku.

Częstotliwość podlewania uzależniona jest oczywiście również od ilości naturalnych opadów atmosferycznych.

W sytuacji, gdy rośliny sadzone są na terenach nasłonecznionych, warto pomyśleć o wykorzystaniu hydrożelu, który pozwoli nam na akumulowanie wody.

 

Palikowanie

Niektóre rośliny ze względu na swoją charakterystykę i związaną z nią wiotkość wymagać będą palikowania. Niezmiernie istotne jest to, aby pamiętać, że palik umieszczamy przed zasadzeniem rośliny, aby uniknąć uszkodzenia jej korzeni.

 

Ściółkowanie

Proces, który warto powtarzać i o którym warto pamiętać nie tylko podczas sadzenia rośliny. Pomoże nam w zabezpieczeniu gleby przed wysychaniem i pojawianiem się w niej chwastów, a roślin – przed przemarzaniem. Optymalna grubość ściółki szacowana jest na 5 cm. Z powodzeniem do tego procesu wykorzystać możemy na przykład grys skalny lub płukany żwir.

 


Jałowiec rozesłany NANA:
https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Jalowiec-rozeslany-NANA/743

 

Nawożenie

Nie zapominamy o nim podczas sadzenia. Oczywiście możemy zastosować do tego celu nawozy organiczne, jednak ich wykorzystanie bywa kłopotliwe. Z powodzeniem zastąpić możemy je nawozami mineralnymi.

Przy świeżo posadzonych roślinach nawóz rozsypujemy bliżej ich nasady. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku roślin rozwiniętych, w przypadku których średnica obszaru nawożenia obejmuje mniej więcej średnicę rozstawu gałęzi.

 

Przestrzeń

Na koniec bardzo istotny aspekt, który trzeba brać pod uwagę zarówno podczas wyboru roślin, jak i ich sadzenia – bez względu na metodę ich uprawiania.

Projektując nasze ogrody, pamiętajmy o rozmiarach, jakie docelowo osiągną sadzone przez nas rośliny. Pozwoli to nie tylko na zadbanie o walory estetyczne, ale przede wszystkim na zapewnienie naszym roślinom odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl