Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 5 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska PATRIOT
szt.
Borówka amerykańska PATRIOT
14,90 zł
Jabłoń Rajska ROYALTY
szt.
Jabłoń Rajska ROYALTY
44,40 zł
JUDASZOWIEC Kanadyjski
szt.
JUDASZOWIEC Kanadyjski
38,90 zł
Malina WCZESNA
szt.
Malina WCZESNA
3,50 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Pnącza do ogrodu

Pnącza do ogrodu

Pnącza w ogrodzie, a prawidłowa pielęgnacja

Zanim przejdziemy do tego, które pnącza prezentują się najlepiej w ogrodzie, zwróćmy szczególną uwagę na kwestie związane z prawidłową ich pielęgnacją. Pierwszą kwestią jest to, iż pnącza są mrozoodporne, dlatego najlepiej jest sadzić je jesienią, gdyż wtedy znacznie szybciej adaptują się do nowych warunków. Wyjątkiem okazuje się tutaj glicynia, która nie wykazuje tolerancji na mróz. Tę pnącze lepiej jest posadzić wiosną. Wszelkie pnącza warto jest nawozić specjalnymi preparatami, ze zwiększoną zawartością potasu. Zapewnia to znacznie lepsze krzewienie. Kiedy zależy nam na szybkim wzroście, powinniśmy rozważyć zastosowanie nawozów na bazie azotu. Nie można jednak przesadzać, gdyż nadmierne dawki azotu powodują spore zasolenie gleby. Pnącza wymagają najczęściej miejsc słonecznych, dlatego warto zadbać, aby umieszczać je od strony południa. Większość pnączy doskonale radzi sobie ze wzrostem zarówno na glebach alkalicznych, jak i kwaśnych. 

Pnącza do ogrodu- Oto 7 propozycji

1. Glicynia

Pnącze o nazwie Glicynia Macrobotys należy do jednego z najpiękniejszych wariantów, na jakie możemy zdecydować się w naszym ogrodzie. Tworzy groniaste, długie kwiatostany sięgające około 4 metry wysokości. Kwitnienie Glicynii następuje od maja do sierpnia Ze względu na spore wymagania, uprawa Glicynii zalecana jest w cieplejszych rejonach Polski. Warto pamiętać, że sadzenie tego pnącza przypada na wiosnę, gdyż pnącze to jest wrażliwe na przymrozki. Uprawa wymaga od nas stanowisk nasłonecznionych, które są osłonięte od wiatru. Wymaga starannej opieki i regularnego podlewania. Glicynia lubi gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne oraz piaszczysto-próchnicze. 

2. Milin Amerykański 

Pnącza sięgają nawet 10 metrów i pokryte są pierzastodzielnymi liśćmi. Kwitnienie przypada na przełom lipca do września. Kwiaty mogą być trąbkowate lub lejkowate. Najczęściej widoczna jest na nich barwa żółta, pomarańczowa lub czerwona. Milin należy uprawiać w nasłonecznionym miejscu, gdyż wtedy rośnie najobficiej. Milin amerykański preferuje gleby żyzne, przepuszczalne i bogate we wszelkie składniki pokarmowe. Pędy należy ciąć corocznie, co dla niektórych osób może okazać się problematyczne. Przed nadejściem zimy należy pnącze to osłonić. Milin Amerykański nadaje się do ozdoby ścian, tarasów, pergoli oraz altan. Ze względu na swój piękny, nieco egzotyczny wygląd zyskał wielu zwolenników.

3. Wiciokrzewy

Pnącza wiciokrzewów mogą sięgać nawet 6 metrów. Wiciokrzewy kwitną latem, a ich barwa jest uzależniona od gatunku rośliny. Kwiaty wiciokrzewów są najczęściej trąbkowate lub rurkowe. W uprawie spotkać można odmianę Browna, Tellmanna, Heckrotta oraz wiciokrzew japoński, czy pomorski. Wiciokrzewy najpiękniej rosną w miejscach nasłonecznionych, jednak dobrze znoszą także miejsca zacienione. Preferują podłoże żyzne, spulchnione i takie, które łatwo się nagrzewa. W czasie susz wymaga intensywnego podlewania. Oczywiście należy stosować dodatkową ochronę przed szkodnikami oraz wszelkimi chorobami. Wiciokrzewy nadają się do ogrodów różnego typu, można uprawiać je także jako rośliny okrywowe. 

4. Róże

Można śmiało stwierdzić, iż róża jest królową wszelkich pnączy. Niektóre odmiany mogą sięgać do 3 metrów wysokości. Chociaż kwitną latem, mogą powtórzyć kwitnienie także jesienią, zwłaszcza jeżeli jest ona ciepła i słoneczna. Warte uwagi okazują się odmiany "Cap Horn" oraz "Rumba", "Moonlight" Róże preferują stanowiska nasłonecznione, jednak wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Warto zadbać o dokarmianie ich nawozami wieloskładnikowymi. Przed nadejściem zimy róże należy kopczykować. Róże przepięknie prezentują się w konstrukcjach w kształcie łuku. Stanowią przepiękną ozdobę furtek oraz bram. Są prowadzone na kratach i nadają się także do ozdoby ścian domu. Róże pnące to wręcz obowiązkowa pozycja w każdym ogrodzie stylowanym na styl angielski. 

5. Winobluszcze

Ze względu na swoją popularność, winobluszcze zajmują czołowe miejsca w rankingach pnączy. Przypisać można im także łatwość uprawy oraz siłę wzrostu. Tworzą nieprzepuszczalne, gęste ściany. Liście przebarwiają się atrakcyjnie w okresie jesieni, jednak pnączu temu przypisać należy także dosyć ważne wady. Pierwszą z nich jest późne wchodzenie w okres wegetacyjny, natomiast drugą wadą okazuje się ekspansywność (trudno jest je wyplenić). Winobluszcze rosną na stanowiskach nasłonecznionych i zacienionych. Nie wymagają absolutnie żadnych specjalnych warunków pielęgnacyjnych. Zaleca się jednak regularne jego cięcie oraz kontrolę wzrostu. Winobluszcze często można dostrzec zarówno na ścianach, jak i na dachach domów. 

6. Bluszcz

Na rynku dostępne są liczne odmiany bluszczu. Te podstawowe, najstarsze są jednak najbardziej wytrzymałe i dobrze znoszą zróżnicowane warunki upraw. Mogą osiągać nawet kilkanaście metrów, dlatego stosowane są do ozdoby dachów i ścian. Bluszcz lubi stanowiska bez bezpośredniego nasłonecznienia. Niestety źle znosi susze i wówczas trzeba go regularnie podlewać. 

7. Kokornak 

Pnącza wytwarza pędy sięgające nawet 15 metrów. Składa się z dużych, sercowatych liści, przebarwiających się jesienią na żółto i zielono. Kwiaty mają niezwykle oryginalny kształt i purpurową barwę. Po okresie kwitnienia ogród ozdobiony jest ogórkowatymi, zielonymi liśćmi. Kokornak doskonale radzi sobie w cieniu. Nie potrzebuje miejsc nasłonecznionych. Wymaga jednak solidnych podpór, dlatego należy to uwzględnić już w momencie sadzenia. Bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne. W pierwszych latach kwitnienia wymaga regularnego podcinania. Tworzy szczelne ściany, dlatego doskonale ozdabia ściany budynków. Warto więc o tym pamiętać, kiedy będziemy zastanawiać się jaki rodzaj pnącza powinniśmy zastosować w naszym przypadku. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl