Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Przycinanie krzewów na wiosnę

Przycinanie krzewów na wiosnę

Dlaczego należy przyciąć krzewy na wiosnę?

Przycinanie krzewów na wiosnę to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakich potrzebują te rośliny. Powinno się to robić przede wszystkim po to, by zapewnić im możliwość swobodnego wypuszczenia nowych pąków; spora ilość gatunków krzewów bez tego nie będzie w stanie zakwitnąć wiosną i latem. Ponadto przycinanie krzewów pomaga w zachowaniu rośliny w dobrej kondycji i może nawet uchronić ją przed różnymi chorobami - bardzo ważne jest całkowite usuwanie pędów objętych chorobą lub uschniętych. Nie można też oczywiście zapomnieć o walorach estetycznych takiego zabiegu; przycięte krzewy prezentują się znacznie bardziej elegancko niż takie, które byłyby pozostawione bez należytej opieki. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie krzewy powinno przycinać się na wiosnę - wiele gatunków zakwita na przykład jesienią, lub kwitnie na pąkach wypuszczonych rok wcześniej i przycięcie ich wiosną sprawi, że nie będą miały szansy zakwitnąć w danym roku. Do takich roślin należą na przykład wisterie bądź jaśminowce wonne; w dalszej części artykułu zostaną opisane inne gatunki krzewów, które również nie potrzebują takiej pielęgnacji bezpośrednio po zimie.

Kiedy zacząć przycinać krzewy?

Trudno jest wyznaczyć jeden, uniwersalny moment, w którym powinno się zacząć przycinać krzewy - należy również pamiętać, że każdy gatunek ma nieco inny moment, w którym powinno się przeprowadzić ten zabieg. Ogółem przyjmuje się jednak, by robić to dopiero wtedy, gdy temperatura w ciągu dnia przestanie spadać poniżej zera; ponadto przycinane krzewy powinny mieć już zielone, aczkolwiek jeszcze nieotwarte pąki. Gdy zdecydujemy się już na przycinanie krzewów, należy upewnić się, że posiadamy wszystkie potrzebne w tym celu narzędzia - co na pewno przyda nam się do tego celu?

Jakimi narzędziami przycinać krzewy?

Odpowiednie narzędzia to połowa sukcesu - warto zatem poświęcić chwilę, by dobrać idealne przyrządy. Do wyboru mamy między innymi:

  • Sekator - jest to najwygodniejszy przyrząd do cięcia gałązek i pędów o niewielkich rozmiarach. Bardzo prosty w obsłudze, przyda się także do innych prac w ogrodzie; warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sekator (najlepiej taki wyposażony w ostrza ze stali nierdzewnej) i mieć go zawsze pod ręką w trakcie prac porządkowych w ogródku. 
  • Sekator dwuręczny - jest to większy wariant tradycyjnego sekatora, który doskonale nadaje się do cięcia grubszych gałązek. Pozwala on również sięgać w miejsca, które trudno byłoby dosięgnąć z pomocą mniejszego narzędzia, jak np. wnętrza gęstych krzewów lub wysoko położone gałęzie.
  • Nóż ogrodniczy - jest to proste narzędzie, które idealnie nada się do precyzyjnych cięć niewielkich gałązek i pędów; zawsze warto jest mieć taki pod ręką. 

Jakie krzewy powinno przycinać się na wiosnę?

Jak zostało wspomniane wcześniej, nie wszystkie krzewy powinno przycinać się wiosną - większość z nich tego jednak właśnie potrzebuje, by przez resztę roku utrzymywać się w doskonałej kondycji. Do krzewów, które należy przyciąć bezpośrednio po zimie zalicza się przede wszystkim krzewy, które zakwitną latem - takimi roślinami są na przykład:

Hortensja krzewiasta

Te piękne krzewy kwitną latem na młodych pędach, a zatem wymagają one corocznego, wiosennego przycinania. Młode hortensje krzewiaste należy skrócić o około połowę ich długości, zaś starszym krzewom wystarczy cięcie na długość około 20-30cm. Taki zabieg umożliwi im bezproblemowe zakwitnięcie latem i sprawi, że będą wyjątkową ozdobą ogrodu.

Hortensja krzewiasta ANNABELLE

Hortensja krzewiasta

 

Hortensja bukietowa

Mimo iż mogłoby się wydawać, że każdy rodzaj hortensji traktuje się tak samo, w rzeczywistości hortensje bukietowe wymagają nieco innej pielęgnacji niż krzewiaste. Przede wszystkim w trakcie przycinania należy skrócić wszystkie pędy o około 2/3 długości, a ponadto zaleca się, by zupełnie wyciąć słabe, wątłe pędy - sprawi to, że kwiaty wyrastające z pozostałych pędów będą większe i ładniejsze. 

Hortensja Bukietowa Mont Blanc na pniu

Hortensja bukietowa

 

Budleja

Ten wdzięczny krzew należy corocznie poddawać zdecydowanemu cięciu - pędy po przycięciu powinny mieć długość nie większą niż 20 centymetrów. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że budleja jest krzewem stosunkowo wrażliwym na zimno; warto wstrzymać się z przycinaniem go nieco dłużej, by mieć pewność, że świeżo przycięte pędy nie przemarzną.

Budleja Dawida ZOFIA

Budleja Dawida

 

Pięciornik krzewiasty

Ten krzew powinno corocznie przycinać się na przełomie marca i kwietni na wysokości około 20-30 centymetrów. By po zakwitnięciu wyglądał najładniej, należy uformować go w kształt przypominający kulę. Należy również zwrócić szczególną uwagę na usunięcie pędów przesuszonych i uszkodzonych.

PIĘCIORNIK krzewiasty PINK QUEEN

Pięciornik krzewiasty

 

Tawuła japońska

Tawułę japońską przycina się w bardzo prosty sposób - w zależności od preferencji, pędy tawuły można przyciąć na wysokości od 5 do 30 centymetrów. Tak samo jak w przypadku innych krzewów, należy uważać na pędy wyschnięte i chore; takie pędy należy usunąć całkowicie.

Tawuła Japońska FIRELIGH

Tawuła japońska

 

Jakich krzewów nie przycina się wiosną?

Jak zostało wspomniane wcześniej, jest wiele gatunków roślin, których nie powinno się przycinać wiosną - w ich przypadku taki zabieg pogorszy ich kondycję i może sprawić, że te w danym roku nie zakwitną wcale. Do takich krzewów należą między innymi:

  • wisteria (glicynia)
  • forsycja
  • hortensje ogrodowe
  • lilaki
  • krzewuszki cudowne
  • magnolia
  • jaśminowce wonne
  • tawuły wczesne
  • żarnowiec miotlasty

 Magnolia BETTY

Magnolia

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl