Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Rośliny wokół oczka wodnego

Rośliny wokół oczka wodnego

W pobliżu oczka wodnego powietrze oraz gleba są bardziej wilgotne, a co za tym idzie także chłodniejsze. W takich miejscach swoje piękno w całości zaprezentuje nam wiele gatunków roślin ozdobnych.


 

Jakie gatunki kwiatów nadają się do posadzenia w pobliżu oczka wodnego

Najpiękniejsze irysy jakie udało mi się kiedyś zobaczyć należą do Kolekcji Narodowej i rosną nad stawami w Arboretum w Bolestraszycach. Miejsce im tak wspaniale służy, że mają naprawdę dużą ilość kwiatów co roku. Brzeg zbiornika wodnego wyraźnie im służy. Oprócz irysów doskonałymi kwiatami do posadzenia obok oczka wodnego będą:

  • krwawnica pospolita – ona naturalnie występuje na łąkach podmokłych, zwłaszcza wzdłuż potoków, jezior i rzek;
  • funkie – bardzo sobie cenią ocienione miejsca z dostateczną ilością wilgoci w podłożu, ich liście są wtedy większe, a same kępy rosną bardziej okazale;
  • dąbrówka rozłogowa – to bardzo wartościowa roślina okrywająca, która może wypełnić przestrzenie między kamieniami czy większymi roślinami
  • czosnek niedźwiedzi – ta roślina cebulowa doceni miejsce wilgotne o żyznej glebie, nie może jednak być to stanowisko bagienne, gdyż wtedy może zaniknąć;
  • liliowce – mimo, że są odporne na susze to z powodzeniem będą piękną ozdobą wokół oczka wodnego, zwłaszcza po jego nasłonecznionej stronie.

pixabay.com Krwawnica zwabia także motyle.

Drzewa i krzewy które docenią wilgotne miejsce przy oczku wodnym

Oprócz bylin, których jest naprawdę dużo, wokół oczka bardzo dobrze rosną też drzewa i krzewy. Niektóre gatunki dopiero w takich warunkach nabierają poloru i w pełni pokazują na co ich stać. Do najbardziej efektownych należą:

  • cis pospolity – jego piękne ciemne igły tworzą kontrastowe tło dla kwitnących bylin;
  • magnolia – naprawdę doceni takie miejsce, musi mieć tylko zrobiony dobry drenaż pod korzeniami i kwaśną lekko glebę, a jej kwiaty będą wiosenną ozdobą oczka co roku;
  • klon palmowy – to wręcz niezastąpiony dodatek do ogrodów w stylu Dalekiego Wschodu, a jego piękne czerwone liście prezentują się najlepiej w pobliżu wody i na tle ciemnych drzew;
  • azalie i rododendrony – to kolejne gatunki krzewów, które posadzone w pobliżu oczka wodnego będą nie tylko dobrze rosły, ale też uroda ich kwiatów będzie pięknie wyeksponowana.

pixabay.com

Założyć czy nie założyć oczko wodne

Będąc właścicielem ogrodu nie ma szans aby nam nie przeszło przez myśl skorzystanie z możliwości i zrobienie oczka wodnego. Jakkolwiek nie patrząc jest to przedsięwzięcie pracochłonne, a po wykonaniu pozostaje w takim miejscu na lata. Dlatego też warto przed zakładaniem oczka wziąć pod uwagę parę rzeczy:

  • wielkość docelową;
  • zrobić projekt
  • pomyśleć o przyszłych planach w ogrodzie – oczka wodnego nie da się ot tak przestawić;
  • możliwych zwierzętach jakie zamierzamy mieć w oczku albo jakie nam się same do niego wprowadzą – nie unikniemy tego więc zawczasu zadbajmy o filtry do niego, odpowiednie rośliny, czy ryby, które zjedzą larwy owadów żyjące we wodzie.

Po co komu oczko wodne

Ilość pracy jaką musimy poświecić do założenia oczka wodnego, a następnie jego pielęgnacji skutecznie zniechęca wielu właścicieli ogrodów do tego przedsięwzięcia. Jednakże mamy z takiego zbiornika wiele korzyści:

  • szum oraz widok płynącej wody działa kojąco na naszą psychikę, pozwala szybciej odpocząć, nabrać sił, a także wspomaga skupienie się;
  • nawet jak są dzieci można zrobić taki projekt cieku wodnego czy oczka, który będzie dla nich niedostępny;
  • zwiększa się różnorodność biologiczna w naszym ogrodzie, a co za tym idzie szkodniki mają utrudnione żerowanie;
  • wiele dzikich ptaków, owadów i gadów oraz płazów skorzysta z dostępu do wody, a my możemy je spokojnie z oddali obserwować;
  • bliskość wody wpływa bardzo korzystnie na mikroklimat – w pobliżu jest wilgotne powietrze, a podczas upałów temperatura jest dzięki temu niższa o kilka stopni.

Trochę tych zalet udało się wyliczyć. Wiadomo każdy osobiście może dopisać jeszcze kilak dodatkowych bonusów, które sam doświadczył. Są także wady, a jakże druga strona medalu wygląda już mniej komfortowo.

Zakładając zbiornik wodny w ogrodzie warto wcześniej stworzyć plan, aby móc dobrać rośliny jakie posadzimy wokół oczka wodnego. Do tego najlepiej nadają się kredki i blok rysunkowy. Jest to prosty sposób aby dobrać odpowiednie kolory, wysokości danych roślin, a także takie dodatki jak dekoracyjne lampiony czy kamienie oraz kaskady.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika C, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl