Cięcie drzew owocowych oraz krzewów to jeden z zabiegów pozwalający na uzyskanie dorodnych owoców. Koniec zimy to jeden z okresów kiedy można przeprowadzić taki zabieg u drzew owocowych i niektórych krzewów.
Jakie drzewa przycina się zimą
Końcem zimy przycina się drzewa owocujące latem, takie jak jabłonie, grusze. Nie przycinamy drzew pestkowych czyli wiśni czy czereśni, te drzewa owocują wczesnym latem i przycina się je po zebraniu owoców do dwóch tygodni.
Pogoda podczas cięcia drzewa
Pogoda powinna być bezdeszczowa, przycinanie przeprowadza się w lutym albo początkiem marca kiedy minie ryzyko dużych mrozów.
Narzędzia do cięcia drzew zimą
Przed przystąpieniem do cięcia drzew należy przygotować narzędzia. Podstawowe to są:
- sekator duży;
- sekator mały;
- piłka do drzewa ręczna;
- środek grzybobójczy typu Topsin albo zawierający miedź;
- denaturat do odkażania narzędzi.
Przycinanie gruszy
Grusza wymaga corocznego cięcia do dobrego owocowania. W małym przydomowym sadzie wystarczy na cięcie drzew przeznaczyć około pół dnia.
Z korony młodych gruszy usuwamy następujące pędy:
- suche i połamane;
- rosnące pionowo;
- usuwamy rosnące w środek drzewa pędy;
- wycinamy pędy rosnące pod kątem ostrym do przewodnika;
- pędy boczne skracamy o około 1/3;
- przewodnik skracamy około 30 cm nad ostatnim pędem.
Z koron starszych drzewach usuwamy głównie połamane i rosnące pionowo pędy oraz te pod kątem ostrym w stosunku do przewodnika.
Cięcie jabłoni
Jabłonie tnie się kilka razy w ciągu roku. Latem usuwa się tzw. wilki. Natomiast zimą przycina się zbędne pędy, które osłabiają drzewo.
- wycinamy pędy suche i połamane oraz z oznakami chorób
- pędy rosnące pod ostrym kątem
- pędy grubsze wycinamy na tzw. czop zostawiając około 10 cm pędu, na nim tworzą się wartościowe przyrosty z pąkami kwiatowymi
Cięcie jabłoni na klik
Ten rodzaj cięcia jabłoni polega na skracaniu za pierwszym razem pędów o jedną trzecią. W kolejnych latach zostawiamy na jednorocznych przyrostach około 4 pąki. Ostatni z pąków na pędzie ma być liściowy, łatwo odróżnić go o kwiatowego gdyż jest zakończony ostro i mniej omszony jak pąk kwiatowy.
Jakie krzewy tniemy końcem zimy
Końcem zimy tniemy takie krzewy jak porzeczki, agresty, maliny, rokitnik, leszczynę.
Porzeczki przycinanie zimą
Już od połowy stycznia, jeśli tylko pogoda na to pozwala przystępować możemy do ciecia porzeczek. W pierwszej kolejności usuwamy:
- pędy pokładające się na ziemi, połamane oraz suche i chore
- wycinamy pędy wiotkie
- na krzewie pozostaje od 5 do 10 silnych pędów w różnym wieku aby w kolejnych latach zastąpić wycinane.
Cięcie malin
Maliny tnie się przed rozpoczęciem wegetacji, pędy skraca się o około 1/3 długości. W przypadku odmian owocujących jesienią ucinamy pędy nad pąkiem pod ostatnim pąkiem owocującym w ubiegłym roku.
Cięcie agrestu
Agrest jako jeden z pierwszych krzewów zaczyna wegetację na wiosną, więc tak jak porzeczki należy przystąpić jak najwcześniej do przycinania. Wycinać należy pędy pokładające się, połamane z oznakami choroby oraz rosnące w środek krzewu i zagęszczające go. Posadzone młode krzewy przycina się na wysokość około 15 cm nad ziemią aby się dobrze rozkrzewiły.
Formowanie roślin ma za zadanie nie tylko zwiększyć owocowanie, ale też usuwa się w ten sposób słabe i chore pędy. Kolejną zaletą jest możliwość kształtowania korony drzewa czy krzewu. Jeśli spóźnimy się z cięciem zimowym, warto niektóre pędy usunąć podczas letniego cięcia i nie czekać do drugiego sezonu. Rośliny owocowe mogą rosnąć w połączeniu z ozdobnymi. Należy tylko dobierać gatunki o podobnych wymaganiach siedliskowych.