Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Żywotniki – uprawa i pielęgnacja

Inaczej Tuje, to jedne z najbardziej popularnych iglaków sadzonych w Polsce. Wbrew pozorom nie są trudne w uprawie. Warto wiedzieć jednak podstawy o ich wymaganiach aby uniknąć rozczarowania.

Stanowisko i sadzenie

Sadzić można praktycznie przez cały rok i to prawie na każdym stanowisku. Jednak najlepiej rosną w słońcu i półcieniu. Niedobór światła słonecznego może powodować u nich żółknięcie, a następnie brązowienie igieł i ich opadanie. W kraju są sadzone dwa rodzaje żywotników, wschodni i zachodni. Ten drugi preferuje wilgotniejsze stanowisko i bardziej kwaśne pH natomiast ten pierwszy woli obojętne i zasadowe stanowisko. Żywotnik wschodni jest bardziej odporny na suszę, za to mniej na wymarzanie. Tuje nie są wymagające co do żyzności, z powodzeniem można je sadzić na słabszej glebie.

Podlewanie i nawożenie

Tuje wymagają wilgotnego podłoża, szczególnie młode osobniki oraz w pierwszym roku po posadzeniu. Spowodowane jest to tym, że mają płytki system korzeniowy i nie mogą pobierać wilgoci z głębszych warstw gleby. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ściółkowanie ich korą czy zrębkami. W przypadku małych osobników jak też tych egzemplarzy, które rosną na wystawie słonecznej należy pamiętać o podlewaniu w czasie suszy. Najlepiej to wykonywać wieczorem podlewając podłoże dużą ilością wody. Unikamy moczenia liści. Nawożenie wykonujemy od kwietnia do lipca nawozami do iglaków, dawkując zgodnie ze wskazówkami producenta.

Pielęgnacja i przycinanie

Żywotniki posiadają mnóstwo odmian, jednak najbardziej popularne są te o pokroju kulistym oraz kolumnowym, wykorzystywanym najczęściej do obsadzania żywopłotów. Z ogromu odmian możemy wybierać od koloru żywo zielonego po żółty (odm. Europe Gold) czy srebrny (odm. Szmaragd). Tuje są o tyle wdzięczne, że trzymają się swojej typowej formy wzrostu i do nadania im odpowiedniego kształtu nie trzeba wiele przycinania. Cięcie żywotników najlepiej wykonywać stopniowo 2-3 razy w ciągu sezonu. Pierwsze wykonać należy około połowy marca. Wtedy nadajemy im pożądaną formę oraz wycinamy uschnięte gałęzie szpecące koronę. Drugie cięcie jeśli zajdzie taka potrzeba, a szczególnie przy formowaniu w kule czy inne wzory można wykonać na przełomie lipca i sierpnia.

Zimowanie

Większość odmian jest odpornych na mróz. Jednak zdarzyć się może, że pięknie zielony jednego roku żywotnik na wiosnę następnego przedstawia opłakany widok. Najczęstszą przyczyną usychania przez zimę jest tzw. susza fizjologiczna. Z uwagi na to, że tuje są zimozielone większość funkcji fizjologicznych trwa nadal i dotyczy to też wyparowywania wody przez liście. Jest to ograniczony proces, ale brak nagromadzenia wody w roślinie powoduje często, że usycha częściowo. Zapobiegając temu zjawisku należy przed zimą obficie podlać rośliny. Najbardziej odporny na mróz jest żywotnik zachodni. Jednak większość ze sprzedawanych w naszym kraju odmian powinna dać sobie radę w zimie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl