Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak urządzić działkę suchą i kamienistą

Jak urządzić działkę suchą i kamienistą

Sucha i kamienista gleba w ogrodzie wcale nie ogranicza nas i można w nim sadzić po odpowiednim przygotowaniu także bardziej wymagające rośliny. Natomiast większe kamienie można wykorzystać do budowania ścieżek.


 

Do czego wykorzystać kamienie z działki

Większe kamienie które mamy na działce warto wykorzystać do budowania ścieżek. Dodatkowo przy okazji można z nich zrobić podłogę w altance czy nawet wykorzystać je na skalniak. Także kamienie na działce to praktycznie darmowy materiał budowlany, który z powodzeniem wykorzystamy do wykonania dodatkowych elementów w ogrodzie.

Ziemia wstępnie oczyszczona z kamieni jest łatwiejsza w uprawie. Jednakże zazwyczaj posiada małą ilość próchnicy. W celu poprawienia jakości gleby należy do niej wprowadzić materię organiczną. Mogą to być liście, siano, słoma stara, kompost, jeśli jednak nie mamy tego do dyspozycji trzeba uzbroić się w cierpliwość.

pixabay.com

Jak poprawić jakość gleby kamienistej za pomocą mulczowania

Jeśli gleba jest mało atrakcyjna dla innych roślin to warto chwilę poczekać aby ją wzbogacić w składniki pokarmowe dla roślin. W tym celu dobre wyniki daje mulczowanie. Wybranie części kamieni sprawia, że korzenie mają lepszą możliwość penetracji gruntu. Na takiej glebie można wtedy wysiać na przykład łubin żółty albo mieszankę roślin motylkowych wraz z pastewnymi. Dobre wyniki daje wysianie łubinu, facelii, słonecznika oraz koniczyny. Rośliny te w fazie kwitnienia należy przeorać z wierzchnią warstwą gruntu. Rozpoczęte zostaną przez bakterie procesy gnilne, co przyczyni się do wzbogacenia gleby w minerały. Zwykle trzeba odczekać potem do jesieni i wtenczas posadzić rośliny na naszą działkę.

Od czego zacząć sadzić

Jeśli wzbogaciliśmy glebę w dodatkowy humus można zacząć sadzić drzewa. Najlepiej jeśli będą to gatunki odporne na suszę i rosnące bez problemu na kamienistej glebie. Do takich na pewno zaliczymy:

Wokół drzew warto wysypać korę aby woda nie wyparowywała tak szybko. Cień rzucany przez korony drzew sprawi, że gleba z czasem zmieni swoje właściwości.

Oczywiście jednorazowe dodanie do gleby materii organicznej nie poprawi jej na stałe.

Co roku tam gdzie mamy rabaty z bylinami warto dosypywać na jesienią liście, na wiosnę tworzą fajną ściółkę już częściowo rozłożoną. Dzięki temu ziemia z czasem nabierze o wiele lepszych właściwości. My też będziemy mogli sadzić bardziej wymagające rośliny.

Jakie rośliny posadzić na samym początki urządzania działki kamienistej

Zanim ziemia w naszym ogrodzie będzie bardziej żyzna należy zagospodarować przynajmniej jego część. Dlatego warto posadzić na działce rośliny które bez problemu rosną na takiej glebie. Z czasem dzięki zacienieniu oraz tworzącej się ściółki z liści gleba nabierze lepszych właściwości.

pixabay.com

Drzewa na działkę kamienistą

Niektóre gatunki drzew z powodzeniem rosną na kamienistej glebie. Do takich należy przede wszystkim:

Warto wiedzieć, że po posadzeniu na kamienistej glebie drzewa przez kilka lat rozwijają swój system korzeniowy w poszukiwaniu składników oraz wody. Jednakże po około 3 latach zaczynają rozwijać koronę w dość szybkim tempie.

Krzewy dzięki którym urządzimy działkę na kamienistej glebie

Urządzając działkę nie powinniśmy zapomnieć o krzewach. Są wśród nich gatunki radzące sobie bez problemu na glebach kamienistych. Do nich zaliczymy między innymi:

Musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli wzbogacimy ziemię w kompost, rosnące na niej krzewy będą szybciej rosły.

pixabay.com

Byliny na suche i kamieniste gleby

Ogród bez bylin jest ogrodem tylko w połowie. To bardzo ważne rośliny, które zmienią go całkowicie. Oczywiście i wśród nich są gatunki, które bez problemu urosną nam na takiej glebie:

  • liliowce – wbrew pozorom to bardzo odporne byliny i długowieczne
  • lawenda – tak samo jak głóg potrzebuje mieć wapienną glebę oraz mocno przepuszczalną a wiec kamienistą glebę
  • dzwonek dalmatyński – z powodzeniem rośnie wśród kamieni
  • kostrzewa sina – to piękna trawa, która rośnie bardzo dobrze właśnie na glebach piaszczystych i kamienistych

Sadząc jakiekolwiek rośliny na glebie kamienistej zdecydowanie lepiej jest wzbogacić podłoże w kompost. Dodatkowo należy pamiętać o podlewaniu takich gleb, gdyż są one narażone na szybkie wysychanie. Przy tym znaczenie ma także wybór terminu sadzenia, zdecydowanie bardziej na korzyść przemawia jesienny kiedy jest więcej wody w glebie. W pierwszych latach po posadzeniu rośliny rozbudowują swój system korzeniowy, a dopiero później koronę. Natomiast wykonanie i utrzymanie trawnika na takiej glebie to już bardziej złożona inwestycja wymagająca nawiezienia lepszej jakościowo ziemi.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl