Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 7 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak wybrać drzewka owocowe do małego ogrodu?

Jak wybrać drzewka owocowe do małego ogrodu?

Miniaturowe drzewka owocowe, czyli sposób na zagospodarowanie małego ogrodu

Miniaturowe drzewa owocowe nie zacieniają i nie zajmują dużo miejsca. Stanowią zatem idealne rozwiązanie jako rośliny tarasowe, czy balkonowe. Dzięki temu nawet na małej powierzchni można sobie pozwolić na zasadzenie kilku takich sadzonek. Ich wielkość jest dopasowana do małych ogrodów i nie ma wpływu na działki sąsiadujące, a przede wszystkim nie ogranicza widoczności. Istotne jest to, że ich owoce są tak samo smaczne, jak te, które zbierane są z drzew o wymiarach standardowych. Ponadto, miniaturowe odmiany występują w bardzo ciekawych kształtach. 


Wiśnia karłowa

Przybiera kształt kulisty i nie wymaga cięcia, ponieważ podczas wzrostu sama się formuje. Średnica korony 5-letniego drzewka wynosi 120 cm. Z jej owoców zrobimy nie tylko przetwory, ale również będziemy mogli je zjeść od razu po zerwaniu. Zaletą wiśni karłowej jest możliwość uprawiania jej w doniczce. Jej system korzeniowy zajmuje stosunkowo małą powierzchnię, dzięki czemu może również ozdobić nasz taras czy balkon. Pamiętać należy jednak, by roślinę chronić przed przymrozkami i schować ją do pomieszczenia.


Brzoskwinia miodowa- miniatura

Stanowi idealną ozdobę niewielkiego tarasu, ponieważ osiąga maksymalną wysokość do 2 metrów, a jej kwiaty charakteryzują się jasno- różową barwą. Może być uprawiana w donicy. Owocuje regularnie, a brzoskwinie są bardzo słodkie i soczyste. Lubi miejsca słoneczne i użyźnioną glebę. Na zimę nie musi być przechowywana w pomieszczeniu, ponieważ jest rośliną mrozoodporną. Należy jednak pamiętać o jej systematycznym podlewaniu, gdyż źle reaguje na przesuszenie.


Jabłoń miniaturowa- czerwona

Ta karłowa odmiana jabłoni będzie idealna dla osób, które gustują w chrupiących i soczystych jabłkach. Drzewko osiąga nie więcej niż 1,5 m wysokości i owocuje we wrześniu. Nie wymaga intensywnego cięcia i nie jest wymagającą rośliną. Szczególnie będą z niej zadowoleni miłośnicy zieleni, którzy nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację i miejsca w ogrodzie na pełnowymiarowe drzewo. 


Śliwa miniaturowa

Karłowa odmiana śliwy nie zajmuje zbyt wiele miejsca i nadaje się nie tylko do sadzenia w gruncie, ale również na tarasy i balkony. Jest bardzo wygodnym drzewem, niewymagającym przycinania, owocuje regularnie i bardzo obficie. Charakteryzuje się soczystymi i słodkimi owocami, które pojawiają się już w drugim roku od posadzenia. Wymaga zimowania w osłoniętych miejscach ze względu na możliwość przemarzania korzeni. Przybiera kształt kulisty i szczególnie podczas kwitnienia stanowi niezastąpioną ozdobę naszego tarasu.

Wiele rodzajów miniaturowych drzewek owocowych w jednym ogrodzie

Dzięki niewielkiemu rozmiarowi i mało rozrośniętemu, systemowi korzeniowemu możemy posadzić kilka drzewek na małej powierzchni. W gruncie odległość między nimi może wynosić ok. 1 m. Jest to możliwe dzięki niewielkiej średnicy korony, która osiąga do 1,5 m, a dodatkowo można ją zmniejszyć poprzez przycinanie. Drzewa karłowe dzięki małej ekspansywności, nie zabierają wody ani związków mineralnych drzewkom sąsiadującym. Zatem w ogrodzie o długości bocznej ok. 5 m, można posadzić, w rzędzie, nawet 4 rośliny. Jeszcze większe zagęszczenie nasadzeń możemy osiągnąć na tarasie. Doniczki z drzewami mogą znajdować się jedna przy drugiej. Zatem w naszych małych ogrodach możemy posadzić kilka karłowych odmian gruszynektaryn, czy jabłoni.

Owocowe drzewka kolumnowe zajmują niewiele przestrzeni w ogrodzie

To kolejny sposób, z którego warto skorzystać podczas projektowania niewielkiej przestrzeni zielonej. Owocowe drzewa kolumnowe dobrze sprawdzają się w małych ogrodach, ze względu na niewielką średnicę korony. Dodatkowo nie osiągają dużych wysokości i można je formować w dowolny sposób, poprzez coroczne przycinanie. Szczególną oszczędnością miejsca w ogrodzie charakteryzują się drzewa kolumnowe DUO. Na jednej roślinie bowiem, znajdują się dwie odmiany owoców.


Morela i śliwa DUO

Co prawda ma rozłożystą koronę, ale stanowi połączenie dwóch odmian drzew owocowych i zajmuje mniej miejsca niż dwie osobno posadzone rośliny. Podczas jej sadzenia należy pamiętać, o tym, że jest obcopylna i wymaga zapylacza. Idealnie nadaje się do klimatu umiarkowanego i jest odporna na mróz. Osiąga wysokość ok. 1,5 m. Owocuje w sierpniu i we wrześniu.


Jabłoń i grusza DUO 

Połączenie mrozoodpornej gruszy z wrażliwą jabłonią. Drzewko osiąga 1,5 m wysokości i stanowi ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla małych ogródków przydomowych. Czas owocowanie przypada na październik, a owoce bardzo dobrze przechowują się do zimy, w chłodnych pomieszczeniach. To klasyczny przykład drzewa dwa w jednym, dedykowany do aranżacji małych przestrzeni.


Brzoskwinia kolumnowa- Saturn

Drzewko rośnie do 2,5 m wysokości. O charakterystycznych kulisto- spłaszczonych owocach. Jej owoce dojrzewają w sierpniu i są źródłem wielu witamin. Jest odporna na ujemną temperaturę i stanowi idealne rozwiązanie dla małych ogrodów. Wymaga wczesnowiosennego przycinania, co dodatkowo zmniejsza średnicę jej korony.

Zarówno drzewa karłowe, jak i kolumnowe świetnie sprawdzą się na niewielkich powierzchniach. Dzięki nim w małym ogródku można posadzić wiele odmian drzewek owocowych i cieszyć się ich owocami. Swoje zastosowanie znajdą również na tarasach i balkonach, a niektóre rośliny ze względu na mrozoodporność, nie będą zajmowały dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu. Stanowią świetną alternatywę dla drzew o standardowych rozmiarach, a ich owoce są równie smaczne i soczyste.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl